Cíl: Moskva. Potopení ruského křižníku napomohlo špatné počasí

Potopení ruského křižníku Moskva Ukrajinci bylo velkolepým úspěchem. Přesto zůstávaly podrobnosti operace dlouho neznámé a ponechávaly prostor pro domněnky a interpretace. Nové informace, které zveřejnila Ukrajina, vnášejí do případu více světla.

Dne 14. dubna Ukrajinci oznámili velký úspěch, a to zasažení ruského raketového křižníku Moskva protilodní střelou. Loď Moskva zůstávala vlajkovou lodí Černomořské flotily a její silná raketová výzbroj navzdory stáří stále představovala hrozbu.

Ačkoli Rusové zpochybňovali zapojení Ukrajinců, křižník byl nakonec 16. dubna potopen. Jak probíhala operace útoku na křižník Moskva?

Popis celé operace nedávno zveřejnil web Ukrajinska pravda. Stojí za to se touto novou verzí zabývat, i když je třeba mít na paměti, že může jít o další kapitolu informační války, kterou vedou Rusko i Ukrajina.

RK-360 Neptun – dobyvatel ruské flotily

Ukrajinci potvrzují, že k tomuto účelu byl použit systém RK-360 Neptun. Jedná se o novou zbraň: raketový systém pobřežní obrany vyvinutý na Ukrajině, jehož první sériové kusy armáda obdržela na samém počátku roku 2022.

Střela Neptun váží 870 kg, je dlouhá 5,05 m a může útočit na cíle vzdálené 280 km, jak uvádí server Military Today. Svou účinnost prokázala již v prvních dnech bojů na Ukrajině. Salva těchto raket, ačkoliv ji Rusové sestřelili, zabránila ruskému výsadku v oblasti Nikolajeva.

Krátce poté Ukrajinci zjistili, že došlo k poškození série Neptunů v důsledku sabotáže v továrně na jejich výrobu, což způsobilo, že rakety nevybuchly. Odhalení sabotáže umožnilo závadu odstranit.

Detekce za linií horizontu

Dne 13. dubna byla loď Moskva v dosahu střel Neptun, ale okolnosti, za kterých byla loď objevena, zůstaly nejasné, protože byla teoreticky mimo dosah ukrajinských radarových stanic.

Podle Ukrajinců pomohlo špatné počasí v této části Černého moře a nízko visící mraky měly fungovat jako clona, odrážet radarový signál a umožnit lodi „vidět“ za zakřivení Země.

Stejně tak Ukrajinci popírají dřívější verzi, že je na cíl upozornil dron Bajraktar nebo jeden z průzkumných letounů NATO. Podle současného ukrajinského vyprávění mělo NATO pouze potvrdit přítomnost lodě Moskva zjištěnou Ukrajinci.

Potopení křižníku Moskva

Po potvrzení identifikovaného cíle vypálili Ukrajinci dvě rakety Neptun. O několik minut později Neptuny zasáhly cíl.

Ukrajinci byli informováni o tom, že z krymského přístavu vyplul na moře remorkér, který potvrdil účinnost útoku. Kvůli zhoršujícímu se počasí se však ruské pokusy o záchranu lodi ukázaly jako neúčinné a křižník Moskva se potopil.

Zdroj: redakce, pravda.com.ua, military-today.com, Wikipedia