Chytré sovětské miny POM-3. Co umí a proč jsou obávané?

Rusko používá k útoku na Ukrajinu kombinaci starého vybavení z dob Sovětského svazu a nových řešení. Do druhé skupiny patří mimo jiné systém kladení min ISDM Zemledeliye využívající miny POM-3, píše server HRW.

Povrchové odminovací systémy jsou velmi účinné, protože dokáží na dálku a ve velmi krátkém čase zaminovat velkou oblast. Mluvíme o stovkách metrů čtverečních během několika minut. Mohou to být protitankové miny s kumulativní náloží nebo mnohem kontroverznější protipěchotní miny, kterých se řada zemí světa v rámci Ottawské smlouvy z roku 1997 zřekla (Rusko není signatářem).

Před několika dny byl u Charkova použit systém ISDM Zemledelije. Krátce nato se objevilo video, které tuto zbraň ukazuje v akci. Nyní se na internetu objevily fotografie min POM-3, které se nepodařilo aktivovat.

ISDM Zemledeliye s minami POM-3 – co to je?

Minový systém ISDM Zemledeliye byl poprvé představen v roce 2020 během přehlídky vítězství. Je namontován na nákladním automobilu Kamaz a je založen na použití víceúčelového raketometu ráže 122 mm. Na palubě máme 50 diapozitivů rozdělených do dvou sekcí po 25 kusech. Použité rakety na tuhé palivo obsahují dvojici min, které mohou být podle dostupných technických údajů dopraveny na vzdálenost až 15 km.

Kromě toho systém podle dostupných informací automaticky označí zaminované oblasti na mapě a odešle informace výše, na velitelství. To je velmi důležitá otázka, protože v historii se mnohokrát stalo, že vojáci vstoupili do vlastního minového pole z nevědomosti.

Útočnými prostředky systému jsou zase protitankové miny nebo protipěchotní miny POM-3, jejichž nevybuchlé náboje byly nalezeny právě u Charkova. Jedná se o protipěchotní miny, jejichž princip činnosti se podobá známým skákajícím minám typu S (Jumping Betty). Za zmínku také stojí, že některé miny ukazují, že byly vyrobeny v loňském roce.

Po aktivaci je hlavice jednoduše vypuštěna do vzduchu a vybuchne vysoko nad zemí, přičemž zasype vše v okruhu 16 metrů krupobitím střepin. Mina využívá k detekci narušitele nárazový senzor a očekává se, že bude nabízet možnost autodestrukce po 8 nebo 24 hodinách od odjištění.

To je užitečná možnost, pokud například Rusové chtějí projít zaminovanou oblastí, aby mohli následující den provést protiútok. Na druhou stranu půjde stále o riskantní přechod, protože se na místě vždy bude nacházet nevybuchlá munice, jak ukázaly miny nalezené Ukrajinci. Mina padá k zemi na padáku, a pokud dopadne na měkkou půdu, má se zahrabat do poloviny své délky. Pokud naopak spadne na tvrdý terén, bude stát na skládací šestinohé základně.

Zdroj: hrw.org, Wikipedia