Chybějící kapalinu do ostřikovačů nepodceňujte. Hrozí pokuta až 2 000 Kč a při nehodě budete mít problém s pojišťovnou
Kapalina do ostřikovačů není sice povinnou výbavou vašeho automobilu, přesto se kvůli její ztrátě můžete dostat do potíží. Pokud ji řidič postrádá, hrozí mu vysoká pokuta. Jestliže má kvůli špinavému čelnímu sklu špatný výhled, riskuje postih. Každý řidič by měl proto mít u sebe dostatečnou zásobu.
Pokud si pravidelně nekontrolujete stav kapaliny v ostřikovačích, může vás v nečekaný okamžik překvapit kalná voda na čelním skle rozmazaná suchými stěrači. V takovém případě je nutné dorazit na nejbližší čerpací stanici a kapalinu dokoupit, což není úplně levná záležitost. Jenže v ten moment vám nic jiného nezbývá, jelikož znečištěné sklo může přivodit nečekané problémy.
Čistá skla jsou důležitá
Nečistoty na sklech u automobilů jsou celoročním problémem. V České republice Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, v §5 odst. 2 písm. i) říká, že „řidič nesmí řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran.“ V případě zanedbanosti bude z velké části zastaven a pokutován. Částka se tak může vyšplhat až na 2 000 Kč, ve správním řízení 2 500 Kč. „Řidič nesmí také řídit vůz, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na silnicích,“ upozornila policejní mluvčí Dana Čírtková.
V případě vámi nezpůsobené dopravní nehody by mohla pojišťovna krátit plnění z důvodu, že vaše vozidlo bylo nezpůsobilé k provozu.
V zahraničí jsou sankce mnohdy ještě vyšší, pokud například v Rakousku dojde k nehodě se zraněním nebo zablokování dopravy, hrozí pokuta až 5000 euro (125 000 Kč).
Můžete přijít i o řidičák
Ztráta řidičského průkazu hrozí, jestliže se řidič dopustí dopravního přestupku, za který se mu přičítají trestné body a dosáhl by 12 bodů. V tomto případě dojde k zákazu činnosti a odebrání řidičského oprávnění až na jeden rok. Po uplynutí této doby musí řidič absolvovat přezkoušení odborné způsobilosti prostřednictvím autoškoly.
Kapalinu pravidelně kontrolujte
Pro náplň do ostřikovačů postačí klidně jen obyčejná voda. V zimních měsících byste si ale měli dávat pozor na zamrzání, proto je vhodnější doplnit do ostřikovačů speciální nemrznoucí směs. I když se voda v ostřikovačích jeví jako nepodstatná záležitost, neměli byste její pravidelné doplňování podceňovat. Například při jízdě v dešti vám nečistoty a bláto doslova zacákají celé sklo. Stíráním na sucho to ale ještě daleko více zhoršíte a za chvíli neuvidíte na cestu. K největší spotřebě dochází při teplotách okolo nuly, kdy se tající sníh ve velkém množství dostává právě na čelní sklo.
Vybavte se proto dostatečně velkým balením kapaliny. Nejčastěji se prodávají láhve a kanystry s objemem několika litrů, výjimkou nejsou ani sáčky na jednorázové použití. Každý řidič si může vybrat podle svých potřeb a typu svého vozu. Zásobní nádržky mají objem okolo pěti litrů. Při výběru nejprve zjistěte, kde se u vašeho vozu nádobka na kapalinu nachází. Různě velký průměr mají také nalévací otvory. Pomocníkem pro dolévání směsi je například skládací pryžový trychtýř.
Zdroj: autozive.cz, bezpecnenaceste.cz, portalridice.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]