Chraňte své soukromí na internetu. Zamezte zvědavcům přístup k privátním informacím
Vaše příspěvky na sociálních sítích jsou pokladnicí cenných informací. Už jen seznam vašich veřejných kontaktů může pomoci zločinci. Seznam jmen připojených k vašim veřejným účtům na sociálních sítích stačí podvodníkovi k tomu, aby se vydával za člena rodiny nebo přítele pomocí spear phishingového e-mailu. V e-mailu vás podvodník může přesvědčit, abyste prozradili soukromé informace, jako jsou přihlašovací údaje, čísla kreditních/debetních karet, kompromitující osobní údaje nebo citlivé informace vztahující se k vašemu zaměstnání.
Nemusíte nutně přestat zveřejňovat příspěvky na sociálních sítích, ale je rozumné přestat servírovat osobní informace všetečným očím do veřejném kanálu. Nikdy nevíte, kdo může číst vaše příspěvky, nebo si prohlížet vaše fotografie. Zamezte cizím lidem přístup k vašemu osobnímu životu tím, že vyzkoušíte těchto sedm kroků pro uzamčení vašich aktivit na sociálních sítích:
Zkontrolujte nastavení soukromí účtu
Váš účet na Instagramu je ve výchozím nastavení veřejný, takže vaše příspěvky může vidět kdokoli. Nastavte svůj účet na „soukromý“, aby vaše příspěvky viděli, komentovali a posílali přímé zprávy pouze schválení sledující. Na Facebooku nemůžete skrýt své profilové obrázky ani titulní fotografie, ale téměř vše ostatní můžete skrýt před lidmi, kteří nejsou na seznamu vašich přátel, pomocí nastavení soukromí. Buď můžete nastavit, aby veškeré příspěvky, které zde publikujete byly výchoze soukromé, nebo u každého příspěvku můžete zvlášť nastavovat přístup.
Používejte správce a hesel a vícefaktorová ověření
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zabránit nechtěným přihlášením k účtům, je uchovávat přihlašovací údaje ve správci hesel a povolit vícefaktorové ověřování účtů. Facebook a Instagram nabízejí několik druhů ověřování: například zasláním kódu, nebo potvrzením v aplikaci.
Zkontrolujte oprávnění aplikací v telefonu, které mohou „odposlouchávat“
Pokud máte v telefonu nainstalované velké množství aplikací a slepě jim povolujete oprávnění do jiných aplikací i nastavení telefonu, pak je velice pravděpodobné, že některé aplikace vás mohou „šmírovat“. Například na Instagramu můžete zjistit, které aplikace a webové stránky jsou připojeny k vašim účtům sociálních médií, když navštívíte Nastavení v profilu svého účtu a přejdete do části označené „Aplikace a webové stránky“. Pokud uvidíte nějakou, kterou nepoznáváte, může se jednat o škodlivou aplikaci, která špehuje vaši online aktivitu. Prohlédněte si seznam aplikací třetích stran připojených k vašemu účtu. Odstraňte všechny, které často nepoužíváte nebo si nepamatujete, že byste je nainstalovali.
Nakupujte pouze z ověřených profilů a účtů značek
Vydávání se za někoho se může stát komukoli. Abyste předešli škodám, které by někdo způsobil zneužitím vašeho jména, fotografií nebo jiných osobních údajů proti vám, jednou za čas si zkuste vyhledat své jméno na Facebooku i Instagramu. Zabere to jen minutu a je to snadný způsob k identifikace a nahlášení falešných účtů.
Odmítejte žádosti o přátelství od cizích lidí
Ne každý chce být vaším přítelem. Nepřijímejte žádosti o přátelství od někoho, koho neznáte. Čím více cizích lidí máte v seznamu přátel, tím vyšší je riziko, že vás osloví podvodník.
Nereaguje na nevyžádané zprávy
Ať už se jedná o e-mail nebo soukromou zprávu, neklikejte na nevyžádaná videa nebo odkazy, a to ani v případě, že jméno odesílatele znáte. Pokud si myslíte, že vám něco poslal přítel, před kliknutím na odkaz si to s ním dvakrát ověřte telefonicky nebo prostřednictvím textové zprávy. Obzvláště obezřetní buďte u zpráv obsahujících fráze typu: „OMG! Jsi to ty?“ nebo „Už jsi to viděl?“.
Zdroj: PCmag
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]