Chcete mít na zahradě MiG-17PF? Polské bytové družstvo vám ho prodá, ale je tu jeden háček

Vedení Bytového družstva Ostrowiec připravilo nabídku na prodej letounů MiG-17PF, informuje server Radio Ostrowiec. Stíhačka byla dosud symbolem sídliště Pulanki, ale vzhledem k rostoucím nákladům na údržbu stroje, které nesli obyvatelé družstva, bylo rozhodnuto o jejím prodeji. Vysvětlíme vám, co je to stroj.

Stíhací letoun MiG-17PF byl dosud symbolem sídliště Pulanki, které se nachází v obci Ostrowiec Swietokrzyski. Stroj byl v červnu odstraněn z podstavce kvůli špatnému technickému stavu a souvisejícím rizikům.

Někteří obyvatelé chtěli zachovat neobvyklý prvek infrastruktury sídliště, ale náklady na novou konzolu se ukázaly jako příliš vysoké. To byl jeden z důvodů (kromě nákladů na údržbu a provoz), proč se dozorčí rada Bytového družstva Ostrowiec rozhodla dát letadlo do prodeje.

MiG-17PF na prodej

MiG-17 (v kódu NATO „Fresco“) je sovětský stíhací letoun vyvinutý jako nástupce letounu MiG-15. Jeho konstruktéři chtěli vytvořit stroj, který by létal rychleji a zároveň byl zbaven nedostatků přítomných u MiGu-15. Konstrukční kancelář Mikojan-Gurevič (MiG) zahájila práce na novém stíhacím letounu v roce 1949. V roce 1950 byl zalétán první prototyp, výroba MiGu-17 začala koncem roku 1951 a dodávky sovětskému letectvu byly zahájeny v roce 1952.

Nový stíhací letoun se svým vzhledem podobal svému předchůdci. Byl však o něco větší a měl lepší výkon. MiG-17 dosahoval maximální rychlosti 1145 km/h a stoupal rychlostí 65 m/s. Letoun byl vyvinut v několika verzích, včetně verze MiG-17PF, vyráběné od roku 1955. Jedná se o stíhací verzi vybavenou přídavným radarem (letoun má vestavěnou radiolokační stanici RP-1 „Izumrud“), která si vede dobře za všech povětrnostních podmínek.

MiG-17PF je stroj vybavený jedním proudovým motorem WK – 1F, s délkou 11,36 m, výškou 3,80 m a rozpětím křídel 9,63 m. Prázdná hmotnost tohoto letadla je 4100 kg a vzletová hmotnost 6100 kg. Dolet MiGu-17PF je 1300 km, u modelů s podvěsnými palivovými nádržemi pak 1930 km. Výzbroj stroje tvoří jeden kanón N-37D ráže 37 mm a dva kanóny NR-23 ráže 23 mm. Kromě toho může letoun nést pod křídly 500 kg výzbroje (např. pumy OFAB-100, RBK-250, neřízené rakety S-5M nebo S-5K) nebo dvě palivové nádrže po 400 litrech.

Z webových stránek Leteckého muzea v Dęblinu se lze dozvědět, že v Polsku byly vyvinuty letouny MiG-17PF s licenčním označením Lim-5P vybavené vylepšenou variantou radiolokační stanice RP-5, s prodlouženým dosahem a zvýšenou odolností proti rušení.

Nabídky na koupi lze podávat do 29. srpna. O MiG-17PF je velký zájem, ale při výběru kupce nebude nejdůležitějším kritériem cena. Je důležité, aby sovětský stíhací letoun zůstal v dobrém stavu alespoň 10 let. To zahrnuje zajištění, pravidelné revize a údržbu stroje. Za zmínku stojí i to, že kupující ponese náklady na naložení a přepravu letadla, které váží více než čtyři tuny.

Zdroj: radioostrowiec.pl, muzeumsp.pl