Český vrtulník Mi-24 budí na Ukrajině rozruch. Byl zaznamenán při akci

Na Ukrajině byl zaznamenám vrtulník s původními kamuflážními a českými znaky nahrazenými ukrajinskými vlajkami. Dle údajů by měl být ve službách ukrajinské 18. armádní letecké brigády.

O nasazení českých vrtulník Mi-24 na Ukrajině se ví již delší dobu. V květnu loňského roku Česká republika darovala Ukrajině blíže nespecifikované množství vrtulníků, tanků a raketových systémů, jak uvádí web Global Defence.

Stejně jako to dělá řada zemí, Česká republika seznam darované techniky utajuje, takže není možné určit, kolik vrtulníků Mi-24 a Mi-17 bylo darováno.

Vrtulníky mají stále původní českou kamufláž, na trupu jsou velké ukrajinské vlajky, které zakrývají i označení českého letectva.


Helikoptéra Mil Mi-24

Mil Mi-24 poprvé vzlétl v roce 1969 a stal se obávaným symbolem sovětské vojenské síly během studené války. Vzhledem k tomu, že se jednalo o hlavní oporu Varšavské smlouvy, pomáhal by vrtulník v případě vypuknutí konfliktu.

Charakteristickým znakem Mi-24 je na pilotní prostor navazující nákladová kabina a je určen až pro osmičlenný výsadek, který může vést palbu osobními zbraněmi. Ty se dají upevnit v úchytech otevíratelných bočních dveří, jak uvádí web Military Factory.

Československo se během studené války stalo uživatelem Mi-24 a české letectvo nadále provozuje silnou flotilu těchto vrtulníků, které z velké části poskytují blízkou podporu vojákům na zemi.

Další verze tohoto vrtulníku jsou Mi-24V a novějších verzí Mi-35, přičemž posledně jmenované označení se používá pro exportní varianty. V současnosti jsou ve službě u 221. vrtulníkové letky v Náměšti nad Oslavou.

Zdroj: redakce, globaldefensecorp.com, militaryfactory.com