Československá stíhačka bude pomáhat Ukrajincům. Tato verze může nést i rakety krátkého dosahu

Ve světle trvajícího konfliktu na Ukrajině přispěla Litva k mezinárodní podpoře tím, že darovala Ukrajině jeden z jejích bojových letounů, L-39ZA Albatros. Tento krok je součástí širšího trendu podpory Ukrajiny ze strany baltických států, které mají k této zemi historicky blízké vztahy, píše portál TechWP.

L-39 Albatros, cvičně-bojový letoun vyvinutý v bývalém Československu v 60. letech, byl široce užíván zeměmi Varšavské smlouvy. Původní model L-39 se dočkal několika vývojových variant až do současných modernizovaných verzí jako L-39NG. Litevský L-39ZA je však specifický; je to bojová verze s možností nést výzbroj až 1,290 kg, včetně raket krátkého dosahu.

Významnou technickou vlastností této verze je silnější podvozek a dvouhlavňový rychlopalný kanón GŠ-23 ráže 23 mm, který je integrován přímo v trupu letounu pod pilotní kabinou. Tento kanón umožňuje letounu efektivní účinkování proti pozemním cílům a nízkoletícím vzdušným objektům. I přes vyšší provozní náklady, které jsou spojeny s touto vylepšenou výzbrojí a robustnějším podvozkem, nabízí L-39ZA významnou taktickou výhodu pro intenzivní bojové operace.

Litva, která převzala odpovědnost za svůj vzdušný prostor prostřednictvím programu NATO Baltic Air Policing, již neměla pro tento stroj další vojenské využití, protože poslední aktivní L-39 byl vyřazen v roce 2019. Předání Ukrajině tedy představuje logický krok v podpoře ukrajinské obranyschopnosti, obzvláště proto, že Ukrajina již má zkušenosti s provozem modelů Albatros.

Zdroj:TechWP