České dělostřelecké zbraně jsou již na Ukrajině. Co jsou to za stroje?

Na Ukrajinu posílá zbraně mnoho zemí a jedním z největších dodavatelů je Česká republika. Ukazuje se, že na východní frontu odjela nejen obrněná vozidla a tanky, ale také dělostřelecké zbraně, píše server Military Leak.

Češi poslali na Ukrajinu rozsáhlý balík ručních zbraní, munice, tanků a obrněných vozidel a nyní přidávají i dělostřelecké zbraně. Na internetu se objevilo video, které ukazuje kanónovou houfnici vz. 1977 Dana při střelbě nebo bojové střelbě někde na Ukrajině. Česká média uvádějí, že na Ukrajinu bylo vysláno více než 20 kanónových houfnic.

Jedná se o československou konstrukci, která debutovala na konci 70. let 20. století. Šlo o velmi avantgardní řešení, neboť šlo o první kanónovou houfnici na kolovém podvozku s pancéřovou kabinou (na ochranu proti střepinám nebo ručním zbraním) a druhou s automatickým nabíjecím zařízením.

Na palubě je ruské dělo ráže 152 mm, u kterého lze i po úpravách počítat s dostřelem maximálně 20-25 km. Mobilitu zajišťuje vznětový motor o výkonu 345 koní, který dokáže 23tunovou Danu po silnici rozjet na 80 km. Za zmínku stojí, že houfnici v modernizované podobě používá také Polsko a Češi loni představili variantu s kanónem NATO ráže 155 mm DITA.

Český BM-21 Grad

Kromě toho česká média uvádějí, že bylo předáno také více než 20 vícekanálových raketometů RM-70 přijatých do výzbroje v roce 1972. Jedná se v podstatě o československou verzi odpalovacího zařízení BM-21 Grad, ale na větším osmikolovém podvozku Tatra. To umožnilo přepravu dvou požárních jednotek bez nutnosti použití dalšího nakládacího vozidla.

Výzbroj tvoří 40-ti trubkové odpalovací zařízení neřízených raketových střel ráže 122 mm, po jejichž odpálení může posádka rychle nabít druhou salvu. Dosah je přibližně 20 km a používané typy střel zahrnují, jako v případě Gradů, tříštivé a demoliční varianty s kumulativní náloží nebo kazetové varianty včetně protipěchotních nebo protitankových min. Letouny RM-70 používala Česká republika až do roku 2011, poté byly uskladněny.

Za zmínku stojí, že oba systémy v modernizovaných variantách nabízí na mezinárodním trhu společnost Excalibur Army, která je součástí skupiny Czechoslovak Group.

Zdroj: militaryleak.com