Česká republika daruje Ukrajině „létající tanky“ Mi-24V. Česko je kdysi přijalo, jako splátku půjčky SSSR. Odolají palbě i z velkorážových kulometů
Ukrajina obdrží od naší země další vrtulníky a balík 100 000 kusů munice. Představujeme bitevní vrtulníky Mi-24.
Výsledkem návštěvy prezidenta Volodymyra Zelenského v Praze bylo přijetí dalších vrtulníků Mi-24 a balíčku 100 000 kusů munice. V době probíhající protiofenzívy, kdy je spotřeba munice velmi vysoká, takový balík vystačí zhruba na dva až tři týdny bojů a nové vrtulníky umožní nahradit ztracené nebo poškozené stroje.
Česká republika dosud darovala Ukrajině 676 kusů vojenské techniky, včetně tanků a dělostřelectva, a naši jižní sousedé dodali Ukrajině také více než 4 miliony kusů munice, jak píše web Defense Express.
Češi se rozhodli předat Ukrajině část svých vrtulníků Mi-24W již v květnu 2022 a nyní jsme se dočkali další várky vrtulníků. Nutno podotknout, že tento krok nenechává Čechy bezbranné, neboť tyto postsovětské stroje jsou nahrazovány vrtulníky AH-1Z Viper.
Naopak historie českých vrtulníků Mi-24V, známých také jako Mi-35, sahá až do počátku roku 2000, kdy Češi tyto vrtulníky přijali jako formu splátky půjčky, kterou si Rusko vzalo ještě v sovětských dobách.
Vrtulníky Mi-24W jsou pokračováním slavného typu Mi-24 vyráběného od roku 1973, který se během bojů v Afghánistánu stal známým jako „létající tank“ nebo „ďáblův vůz“.
Tyto přezdívky stroji dali mudžáhidé kvůli silnému pancéřování vrtulníku schopnému odolat palbě i z velkorážových kulometů DSzK a kvůli jeho palebné síle. Z tohoto důvodu je Mi-24 velmi těžký vrtulník se vzletovou hmotností až 11,5 tuny, zatímco například zmíněný AH-1Z Viper má maximální vzletovou hmotnost 8,4 tuny.
Zajímavostí je, že dvoučlenná posádka vrtulníku sedí v „titanové vaně“, která poskytuje vynikající ochranu před střelbou z hlavňových zbraní. Pro likvidaci nepřítele má naopak pilot k dispozici, v závislosti na verzi, čtyřhlavňový kulomet ráže 12,7×108 mm nebo dvouhlavňový kanon GSh-30-2 ráže 30 mm a také výzbroj nesenou na čtyřech pylonech.
Ty mohou obsahovat neřízené raketové kontejnery S-8, které se nejčastěji vyskytují na Ukrajině, bomby nebo protitankové řízené střely určené k boji proti obrněným cílům. Zde má česká verze oproti například starším variantám Mi-24 velkou výhodu, neboť umožňuje použití systému 9K114 Šturm-V založeného na poloautomatických, na přímou viditelnost naváděných tzv. raketách SACLOS 9M114 Kokon s dosahem 5 km.
Tyto střely se dodávaly v termobarické nebo protitankové verzi s bojovou hlavicí schopnou propálit až 560 mm pancéřové oceli, ale neschopnou prorazit reaktivní pancíř.
Zdroj: redakce, defence-ua.com, Wikipedia
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]