Češi se hromadně zbavují zahradních bazénů a pořizují si tohle. Trend 2025 je jasný
Bazény v Česku byly vždy velkou módou a symbolem toho, že se vám v životě vede dobře. V poslední době ale od jejich pořizování řada lidí ustupuje a místo toho si pořizuje koupací jezírko. Jeho výstavba je sice náročná, ale zato vás čeká řada odměn.
Důvodů, proč stále více lidí upřednostní jezírko před klasickým bazénem, je více. První z nich je estetika. Zahradám s keři zastřiženými do tvaru koule a anglickým trávníkům odzvonilo, v módě jsou co nejpřirozeněji vypadající zahrady. A tam se azurově modrá plocha zkrátka nehodí.
Navíc vypadá esteticky po celý rok. Bazén v zimě obvykle buď vypustíme, nebo si ho nevšímáme. Poté se z něj stane nevzhledná vodní plocha, která je špinavá, na jaře ji musíme pracně čistit a to nedělá radost nejspíš nikomu.
Mnoho z nás se také více zajímá o své zdraví, a tak jsou rádi, že voda v jezírku se čistí obvykle bez chemie za využití přírodních principů. Zvláště lidé trpící ekzémy nebo rodiče malých dětí to jistě ocení.
Jezírko se hodí k plavání i odpočinku
Nevýhodou je, že výstavba je náročnější. Budete potřebovat řešit nejen jezírko samotné, ale také výkonnou filtraci, rostliny a bezprostřední okolí. V případě, že se rozhodnete svou novou oázu klidu doplnit také o ryby, budete se o ně muset starat.
Velikost takového jezírka se bude velmi lišit podle toho, zda se v něm chcete pouze ochlazovat, nebo plánujete skutečně plavat. V každém případě se ale doporučuje to s velikostí nepřehnat. Na plavání by mělo být dlouhé zhruba deset metrů a největší hloubka by měla být dva metry.
Tvar závisí do velké míry na vašem vkusu, musí ale být kompatibilní se systémem filtrace. Ta funguje tak, že v nejhlubším místě vodu nasaje a v nejmělčím ji opět vypustí. Oblíbené jsou například tvary oválu, kapky nebo elipsy.
Bakterie někdy jezírko nezvládnou vyčistit
Filtrace se používá prakticky stejná, jako u rybníčků pro okrasné rybky. Jediný rozdíl je v jejím umístění. Z bezpečnostních důvodů totiž musí být zařízení v případě koupacího jezírka umístěno nad povrchem mimo vodní plochu.
Kromě ní zajišťují obvykle hygienu také čisticí bakterie. Těm ale musí filtrace pomoci. Pokud je nastavena na příliš slabý výkon a navíc v jezírku pěstujete ryby a vodní rostliny, může toho na ně být příliš a u dna se vám tak jezírko začne zanášet.
Co se samotné stavby týká, šikovní zahrádkáři to zvládnou sami, pokud si na to ale netroufáte nebo se vám nechce, můžete si najmout speciální stavební firmu, která vám pomůže jak s tvorbou projektu, tak samotnou realizací.
Pokud neradi přírodu, zůstaňte u bazénu
Zamyslete se zavčasu také nad tím, jak budete řešit vstup do vody. Někdo volí pozvolný vstup terénní, někdo umisťuje schůdky či dřevěné molo. To může být zároveň příjemným prostorem pro relaxaci.
Své jezírko můžete také doplnit řadou ozdobných prvků, jako jsou například různé vodopády, fontány a vlastně prakticky cokoliv, co si jen dokážete představit.
Možným negativem může být poměrně vysoká pořizovací cena a prostorová náročnost. Pokud si myslíte, že se o jezírko není potřeba starat tolik jako o bazén, protože si bude žít vlastním životem, jste na omylu. Udržovat rovnováhu v křehkém ekosystému je totiž pořádná dřina.
Při provozu koupacího jezírka se vám také zvýší spotřeba vody. Další věc, se kterou je nutné počítat, je to, že je to skutečně přírodní koupání se vším všudy. Váš biotop pravděpodobně přiláká nejrůznější živočichy a protože se na dně usazuje biofilm tvořený zbytky rostlin, bude to jako šlapat na kameny ve skutečném jezeře – vše bude trochu kluzké. Pokud se vám to oškliví, pak to nejspíš nebude ta pravá volba pro vás.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]