Čeká nás úplné zatmění Měsíce. Kdy a jak ho sledovat?

Květnový úplněk uvidíme v noci z 15. na 16. května zatměním, které bude viditelné v Americe, Evropě, Africe, na Blízkém východě, ve východním Pacifiku a v jižním Pacifiku až po Nový Zéland, píše server Space.

Zatmění Měsíce, známé jako krvavý Měsíc, by mělo být viditelné v celé České republice, pokud budou dobré povětrnostní podmínky. Špatnou zprávou je, že budete muset vstát velmi brzy, abyste ho viděli co nejlépe.

Úplněk nastává, když se Měsíc nachází na opačné straně Země než Slunce, takže načasování fází Měsíce závisí na časovém pásmu. Vzhledem k tomu, že se Země nachází přímo mezi Sluncem a Měsícem, dalo by se očekávat, že Měsíc vstoupí do zemského stínu každých 28,5 dne (to je doba, za kterou Měsíc oběhne Zemi). To se však neděje, protože dráha Měsíce je mírně skloněna asi o 5 stupňů k rovině dráhy Země, takže po většinu času Měsíc mine zemský stín a my vidíme úplněk.

Proč Měsíc zčervená?

Přestože na Měsíc nedopadá přímo žádné sluneční světlo, světlo z východů a západů Slunce na Zemi ho osvětluje, což mu dodává „krvavě“ červený vzhled. Odstín a hloubka červené barvy závisí na řadě faktorů, například na množství prachu v atmosféře v době zatmění.

Sluneční světlo se při průchodu zemskou atmosférou ohýbá a rozptyluje. Ve vzduchu se barvy na modrém a fialovém konci duhy rozptylují více než barvy jako červená a oranžová. Za jasných dnů, kdy je slunce nad hlavou, zbarvuje oblohu široce rozptýlené modré světlo. Červenější světlo prochází vzduchem přímější cestou; vidíme ho rozptýlené po celé obloze pouze při východu a západu Slunce, kdy sluneční světlo prochází silným kusem zemské atmosféry, než se dostane k našim očím.

Kdy zatmění sledovat?

Pro diváky v Česku začne první část zatmění v pondělí 16.5. ráno ve 3:32 ráno. Druhá část, známá jako částečné zatmění, začne v pondělí 16.5. ve 4:27 ráno, zatímco úplné zatmění začne v 5:29. V té době by se již Měsíc měl zbarvit do pěkného oranžového odstínu. Maximální fázi zatmění, které začne 16. května v 6:11 hodin, bohužel neuvidíme, protože v té době už bude Měsíc pod obzorem.

Zdroj: space.com