Nenechte si příští týden ujít nejdelší částečné zatmění Měsíce v tomto století

Nejdelší částečné zatmění Měsíce v tomto století nastane příští týden mezi 18. a 19. listopadem, informuje server Flipboard.

NASA předpokládá, že téměř úplné zatmění Měsíce bude trvat přibližně 3 hodiny, 28 minut a 23 sekund. Nastává v době, kdy se Měsíc nachází v nejvzdálenějším bodě od Země a v době předcházející sezóně lovu bobrů.

Částečné zatmění Měsíce, kdy zemský stín zakryje 97 % Měsíce v úplňku, bude zdaleka nejdelší v tomto století, čímž zastíní délku trvání nejdelšího úplného zatmění Měsíce v tomto století, které proběhlo v roce 2018 a protáhlo se na 1 hodinu a 43 minut. Podle Holcombovy observatoře na Butlerově univerzitě v Indianě bude nadcházející zatmění také nejdelším částečným zatměním Měsíce za posledních 580 let.

K zatmění Měsíce dochází, když se Země zasune mezi Měsíc a Slunce, takže stín naší planety zastíní Měsíc nebo na něj „spadne“. Stín může blokovat veškeré sluneční světlo, nebo v případě částečného zatmění jeho většinu, a zbarvit Měsíc do tmavě rezavě červené barvy.

K tomuto zčervenání Měsíce dochází proto, že světlo ze Slunce, přestože je přímo blokováno umbrou Země neboli nejtmavší částí jejího stínu, se ohýbá kolem naší planety a prochází naší atmosférou, aby dosáhlo Měsíce. Zemská atmosféra filtruje kratší, modřejší vlnové délky světla a propouští červené a oranžové vlnové délky. Poté, co tyto červené a oranžové vlnové délky projdou zemskou atmosférou, pokračují v cestě k Měsíci a zalévají ho sytě mahagonově červeným světlem.

Zdroj: flipboard.com