Části ruské rakety mohou spadnout na Zemi. Nikdo přesně neví, kde
Rusové provedli třetí test své nové těžké nosné rakety Angara A5. Konstrukce vyletěla na nízkou oběžnou dráhu, ale tam horní stupeň Perseus selhal. Místo toho, aby se dostala na stabilní oběžnou dráhu, celá konstrukce vletí zpět do atmosféry a její části mohou spadnout na Zemi, informuje deník mirror.co.uk.
Stavba těžké nosné rakety je jednou z priorit Roskosmosu již od 90. let 20. století. Taková stavba by Rusům konečně umožnila osamostatnit se od kosmodromu Bajkonur, který se nachází v Kazachstánu. Rakety z této rodiny se nazývají Angara a v současné době se testuje nejtěžší varianta – Angara A5.
První dva zkušební lety této rakety se uskutečnily 23. prosince 2014 a 14. prosince 2020. Testy se provádějí z kosmodromu Pleseck, který se nachází několik set kilometrů severně od Moskvy.
Angara-A5 se skládá ze dvou nebo tří stupňů podle toho, jak vysoko je třeba vynést užitečné zatížení. První stupeň se skládá z pěti motorů UM-1, které pohání jediný nový typ motoru RD-191 na kerosin a kapalný kyslík. Druhý stupeň je menší UM-2 s motorem RD-0124 na stejné palivo.
Foto: Angara A5 / Ministerstvo obrany Ruské federace
Třetí stupeň, plánovaný pro vynesení užitečného nákladu na vyšší geostacionární dráhu, se při posledním testu ukázal jako klíčový. Perseus je projekt založený na raketových plánech z 60. let, které měly Rusy dopravit na Měsíc. Právě tento prvek selhal při třetím testu rakety Angara-A5, který začal 27. prosince 2021. První fáze letu proběhla dobře, ale ze čtyř plánovaných startů Persea byl úspěšný pouze první.
V důsledku této poruchy, jejíž příčina není dosud známa, nedosáhla raketa cílové dráhy GEO a ocitla se na nestabilní nízké dráze, z níž spadne do atmosféry. Existuje možnost, že raketa při deorbitálním letu zcela shoří, ale pokud se tak nestane, trosky spadnou na Zemi. Největším problémem je, že Angara-A5 zůstává mimo jakoukoli kontrolu. Není tedy známo, kdy se znovu dostane do atmosféry ani kam by mohly jeho úlomky dopadnout. To se nyní snaží zjistit odborníci.
Zdroj: mirror.co.uk