Bylo spočteno kolik stojí jedno nabití telefonu. Spotřeba se může lišit v závislosti na konkrétním typu telefonu

Nabíjení telefonů už dávno není tak jednoduchou záležitostí jako kdysi. Dříve stačilo jen jednou týdně napojit mobil na nabíječku a vše bylo hotové. Server Ušetřeno píše, že telefony měly skvělou výdrž a vlastně není divu, když se používaly jen na základní funkce, a to na volání nebo posílání zpráv. To se ale změnilo. Kolik ale takové jedno nabití moderních mobilů vlastně stojí?

Chytré telefony nabízejí nepřeberné množství funkcí – nahradily diář nebo fotoaparát. Díky nim jsme neustále připojení k internetu odkudkoliv. Jenže existuje háček. Čím více využíváme telefon a zatěžujeme ho, tím rychleji se vybíjí baterie, píše server Pocket Lint.

Výdrž baterií u chytrých telefonů rozhodně není jejich silnou stránkou. Je běžné je nabíjet každý den, což se může projevit i na rodinném rozpočtu

1. Chytrý telefon s dotykovým displejem:

S vyšším využitím je běžné, že telefon nabíjíme denně. Předpokládáme, že jedno nabití spotřebuje přibližně 0,01 kWh a cena elektřiny je 8 Kč za kWh. Tedy:

  • Jedno nabití: 0,08 Kč
  • Roční spotřeba: 29,2 Kč

2. Jednoduchý telefon s klávesnicí:

Pokud máte základní mobil a používáte ho jen k volání a občasnému psaní zpráv, není nutné ho nabíjet denně. Zde předpokládáme, že jedno nabití spotřebuje přibližně 0,004 kWh a nabíjí se každé tři dny. Při aktuální ceně elektřiny 8 Kč za kWh to je:

  • Jedno nabití: 0,032 Kč
  • Roční spotřeba: 11,68 Kč

Uvedené ceny jsou orientační a skutečná spotřeba se může lišit v závislosti na konkrétním typu telefonu.

Zdroj: Ušetřeno, Pocket Lint