Byl vyroben štít, který odolá protitankové munici. Vejde se do neprůstřelné vesty

Společnost Adept Armor vyvinula tvrdou balistickou vložku na ochranu proti puškové protitankové munici, což je něco, čeho dosud nebylo v oblasti individuální balistické ochrany dosaženo, píše server EDR.

Neprůstřelné vesty se dělí do dvou skupin, které se nazývají měkké a tvrdé balistické. Měkký štít je k dispozici pro civilisty a chrání v podstatě jen před pistolovým střelivem, zatímco tvrdý je vyhrazen, alespoň u nás, pro armádu a policii. Je však třeba poznamenat, že na trh se dostanou jednotlivé případy, které jsme podrobněji popsali v našem posledním článku.

Štít Colossus od společnosti Adept Armor byl testován a funguje lépe než nejvyšší standard NIJ IV, který chrání proti protitankovým střelám s ocelovým jádrem z nábojů ráže .30-06 nebo slabších. Štít Colossus byl v evropském systému hodnocení balistických štítů, který se provádí od roku 2009, označen jako VPAM 12.

Test předpokládá, že budou vystřeleny tři rány, přičemž střely musí být od sebe vzdáleny 120 mm. Kromě toho nesmí být deformace zadní části větší než 25 mm. Certifikáty 1-5 jsou určeny pro měkké balistiky nebo jako NIJ IIA, II a IIIA a vyšší tvrdé NIJ III zde budou mezi VPAM 7-8, zatímco NIJ IV zde bude jako VPAM 9-10.

Vyšší standardy VPAM 11 a 12 předpokládají, že deska vydrží tři výstřely z pušky 7,62×51 mm NATO se střelou s wolframovým jádrem (mnohem tvrdší než ocel). VPAM 11 poskytuje ochranu proti střele náboje M993 s rychlostí 940 m/s a VPAM 12 proti těžší střele náboje 7,62×51 mm Swiss P AP s rychlostí 810 m/s.

Deska je vyrobena z moderního keramického materiálu SiC-TiB2 Vectran, který je podpořen polymerem tekutých krystalů, uhlíkovými vlákny a polyethylenovou fólií UHMWPE. Na vnitřní straně je použita termoplastická pěna, která zlepšuje rozptyl energie po zásahu. Deska váží 2,95 kg, což je podobná hmotnost jako u standardních štítů NIJ IV, které poskytují mnohem lepší ochranu.

Zdroj: edrmagazine.eu