Brutální systém S-400 není nezničitelný. Rusové to pocítili na vlastní kůži
Systém S-400 Triumf byl donedávna exportním hitem ruského zbrojního sektoru, ale během bojů na Ukrajině se ukázal jako zcela bezmocný proti systému HIMARS. Podle ukrajinských zdrojů bylo zničení ruského odpalovacího zařízení, součásti protiletadlového systému S-400, poprvé potvrzeno fotografiemi.
„První potvrzené zničení S-400“ – těmito slovy popsaly ukrajinské služby fotografie, na nichž jsou vidět ohořelé zbytky odpalovacího zařízení 5P85SM2. Jedná se o součást ruského systému protivzdušné obrany S-400 Triumf: masivní kolový podvozek, který nese čtyři odpalovací kontejnery pro protiletadlové rakety.
Zprávy o zničení S-400 se objevily již dříve, ale vycházely z těžko ověřitelných svědectví. V tomto případě jsou důkazem záběry, z nichž lze usoudit, že zbytky odpalovacího zařízení, které byly v listopadu 2022 považovány za systém S-300, jsou ve skutečnosti novější a mnohem cennější S-400 Triumf, jak píše server Mil.
S-400 je nástupcem protiletadlového systému S-300 a nový systém má větší schopnosti. Podle ruských zdrojů mají střely dolet až 400 km, i když lze předpokládat, že v bojových podmínkách a proti manévrujícím cílům je tento dolet mnohem kratší.
Systém S-400
Souprava byla vyvinuta k ničení široké škály vzdušných cílů, a to od letadel a vrtulníků přes bezpilotní letouny a cíle s nízkou efektivní odraznou plochou až po balistické střely v konečné fázi letu, jak uvádí web Military Today.
Specifikace systému vypadají působivě, ale praxe z fronty spojená mimo jiné s ochranou letiště v Bělgorodu ukázala do očí bijící neúčinnost této zbraně a její naprostou bezmocnost při střelbě HIMARS.
Střely systému S-400 nicméně Rusové používají k útokům na pozemní cíle na Ukrajině. Vzhledem k jejich povaze se používají především při útocích teroristického charakteru, kde přesnost zásahu nebo síla výbuchu hrají druhořadou roli.
S-400 versus F-35
S-400 byl donedávna exportním hitem ruského zbrojního sektoru. Systém se také může pochlubit neobvyklým „vyřazením“ letounů F-35, přičemž Turecko má zakoupit až 100 letounů tohoto typu.
Jelikož Ankara zároveň objednala ruský systém S-400, Spojené státy odmítly letouny prodat z obavy, že by se tajné informace o letounech mohly dostat do ruských rukou.
Kromě samotného zničení vzácné zbraně stojí za zmínku, kde k němu došlo. Podle ukrajinských zdrojů k tomu došlo zhruba v polovině cesty mezi Tokmakem a Berďanskem, tedy asi 60 km za frontovou linií. Soudě podle fotografií byl systém S-400 v době zničení v pochodové pozici, což snižuje pravděpodobnost, že při útoku byly použity HIMARS, které nejlépe fungují při útoku na stacionární cíle.
Zdroj: redakce, mil.in.ua, military-today.com, Wikipedia