Brutální systém MIM-23 Hawk sestřeluje ruské letectvo „s prstem v nose“. Proč je tak obávaný?

Španělské systémy MIM-23 Hawk jsou modernizované verze systémů z 60. let 20. století, které byly určeny pro boj proti letectvu, tehdy SSSR. Zdá se, že po desetiletích jsou konečně použity tak, jak jejich tvůrci zamýšleli. Vysvětlíme vám, co umí.

Práce na systému MIM-23 Hawk byly zahájeny v 50. letech 20. století. Američané v té době zkoumali možnost vývoje protiletadlového systému středního dosahu, který by využíval poloaktivní radarové navádění.

Jedná se o systém oblíbený za studené války (používají ho mimo jiné i komplety S-300), kdy je v přídi rakety umístěn přijímač, který se navádí radarovými vlnami odraženými od cíle. Je však třeba poznamenat, že v tomto případě nebyla zdrojem vln střela, ale radar řízení palby odpalovacího zařízení, jehož obsluha musela cíl osvětlovat radarem, dokud nebyl zasažen. To je významná nevýhoda, pokud má protivník schopnost provádět operace typu SEAD, jak píše server Army Recognition.

Výsledek této práce byl zaveden do výzbroje americké armády v roce 1960 a následně se rozšířil do většiny zemí NATO a spojenců svobodného světa v dalších regionech, jako je Japonsko, Tchaj-wan a Jižní Korea. Systém má rozsáhlou základnu desítek zákazníků po celém světě a byl několikrát aktualizován.

Španělské systémy patří do první fáze modernizace, která proběhla v letech 1979-1981, a je třeba poznamenat, že v roce 2021 byly v Řecku opět modernizovány. Úpravy měly zajistit účinnost systému nejméně do roku 2030, neboť v roce 2025 se měl uskutečnit výběr jeho nástupce, jak uvedl server The Drive.

Úprava spočívala v nahrazení analogových prvků digitálními a ve spojení s moderním radarem AN/MPQ-64 Sentinel, který zkrátil dobu odezvy a zlepšil možnosti sledování cílů.

Původní dosah systému byl 25 km pro cíle s maximálním stropem 14 km, ale pozdější varianty používaly střely s většími schopnostmi. Ten byl schopen bojovat s cíli na vzdálenost až 40 km umístěnými na stropě 18 km.

Střela dosahuje maximální rychlosti Mach 2,4 (817 m/s) a o účinné zničení cíle se stará 54kg tříštivá hlavice. Ta je odpalován z taženého nebo samohybného odpalovacího zařízení obsahujícího tři střely.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov poděkoval Španělsku, které věnoval čtyři modernizované systémy MIM-23 Hawk. Ačkoli tyto systémy nedosahují úrovně již dodaných systémů NASAMS, IRIS-T SLM nebo ohlášených systémů Crotale NG, budou více než dostatečné k tomu, aby porazily starší typy ruských letounů, jako jsou Su-25, Su-24, nebo starší řízené střely, jako je Ch-102, jak píše server Breaking Defense.

Zdroj: redakce, thedrive.com, army-recognition.com, breakingdefense.com