Britský meteorit, který spadl na Zemi, obsahuje stavební kameny pro život

Význam prvního britského meteoritu za posledních 30 let, který byl sebrán po pozorování pádu, byl potvrzen objevem aminokyselin – organických sloučenin nezbytných pro život na Zemi.

Koncentrace aminokyselin a polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU) není tak vysoká jako v některých jiných zbytcích asteroidů, jak uvádí server Phys. Jde o pouhých 1,1, resp. 6,2 částic na milion, ale o to může být objev zajímavější.

Meteorit Winchcombe obsahuje nejen organické látky, ale zřejmě také představuje novou třídu meteoritů, uvádí se v nové studii. Některé z materiálů v něm byly změněny způsobem, který naznačuje nejméně tři krátké výbuchy kapalné vody na asteroidovém tělese, z něhož pochází.

Téměř okamžitě bylo jasné, že se jedná o důležitý nález; během dvou týdnů byla ohlášena pravděpodobná přítomnost vodonosných minerálů. Vzhledem k tomu, že se jedná o uhlíkatý chondrit, který tvoří pouze 4 % meteoritů a který mohl být zárodkem života na Zemi, Winchcombe vynikal.

K hodnotě meteoritu přispěla i skutečnost, že první ze čtyř dochovaných kusů byl sebrán během 12 hodin po přistání, což poskytlo jen málo času na kontaminaci. Vzhledem k tomu, že množství organického materiálu v meteoritu bylo desetkrát nižší než v jiných uhlíkatých chondritech, nemusely by totiž být odlišeny od pozemské kontaminace, kdyby nebyly získány tak rychle. Jak už to tak bývá, některé z nalezených aminokyselin jsou na Zemi poměrně vzácné, což potvrzuje jejich mimozemský původ.

Kameny z Winchcombe vykazovaly řadu vlastností, které dosud nebyly u meteoritů pozorovány, včetně nízkého množství aminokyselin pro uhlíkatý chondrit, ale neobvyklých poměrů mezi přítomnými aminokyselinami a PAH. V kombinaci s neúplnou přeměnou složek Winchcombe na pevnou horninu to autory vedlo k domněnce, že Winchcombe by mohl představovat novou třídu meteoritů, která dosud nebyla studována.

Stejně jako u většiny asteroidů se předpokládá, že Winchcombe byl původně součástí velkého asteroidu a kus, který dopadl do zemské atmosféry, byl při srážce vyražen a poté dlouho putoval vesmírem.

Zdroj: phys.org, redakce