Nerost tvrdší než samotný diamant. To, co vědci objevili, nepochází ze Země

Byly objeveny diamanty, které se vůbec nepodobají jiným minerálům vzniklým na Zemi. Mohou mít mimozemský původ, jak píše server MIT.

Lonsdaleit je odrůda diamantu nalezená v meteoritech, která za své jméno vděčí britské průkopnici krystalografie Dame Kathleen Lonsdaleové, která byla jako první žena zvolena členkou Královské společnosti v Londýně.

Tým vědců složený z odborníků z RMIT University, CSIRO, Australian Synchrotron a Plymouth University nalezl důkazy, že lonsdaleit vznikl v ureilitových meteoritech. To znamená, že tyto minerály mohly vzniknout krátce po srážce trpasličí planety s velkým asteroidem cca před 4,5 miliardami let. Podrobnosti byly zveřejněny v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Mimozemské suvenýry

Již před časem vědci předpověděli, že hexagonální struktura atomů lonsdaleitu jej činí potenciálně tvrdším než běžné diamanty, které mají kubickou strukturu. Pochopení těchto vztahů by mohlo být užitečné při vývoji ultratvrdých materiálů pro důlní aplikace.

Vědci z RMIT použili elektronovou mikroskopii k zaměření neporušených „plátků“ lonsdaleitu uzavřených v meteoritech. To poskytlo snímky vzniku lonsdaleitu i běžných diamantů.

Podle zjištění vědců vznikl lonsdaleit v meteoritech v nadkritickém stavu při vysoké teplotě a mírném tlaku a téměř kopíruje tvar a strukturu grafitu, který existoval na jeho místě. Lonsdaleit byl při ochlazování prostředí a poklesu tlaku částečně nahrazen diamantem.

Zdroj: pnas.org, rmit.edu.au