Brazilci potopili starou letadlovou loď. Teď začnou problémy
Před několika dny Brazílie provedla řízené potopení vyřazené letadlové lodi São Paulo. V rozporu s prohlášeními orgánů nebyly z plavidla odstraněny všechny materiály nebezpečné pro životní prostředí. Ochránci životního prostředí, kteří již dříve varovali, že loď může kontaminovat vodu, neskrývali své rozhořčení, jak píše server Naval News.
Podle Vojenského výzkumného a analytického týmu jsou mezinárodní ekologické organizace znepokojeny obrovským množstvím škodlivých materiálů, které mohly zůstat na letadlové lodi. Ochránci životního prostředí upozorňují, že v São Paulu může být mimo jiné karcinogenní azbest.
Organizace Greenpeace již vydala své prohlášení k potopení lodi a označila tento incident za největší porušení dohod o chemických látkách a odpadech, jakého se kdy konkrétní země dopustila, jak píše server The Guardian. Námořnictvo se však rozhodlo poslat letadlovou loď ke dnu i přes výzvy brazilské ministryně životního prostředí Mariny Silvy. Podívejme se blíže na tuto nedávno potopenou loď.
Letadlová loď São Paulo – tikající chemická bomba
São Paulo byla donedávna vlajkovou lodí brazilského námořnictva. Původně toto 265 metrů dlouhé plavidlo o výtlaku více než 32 000 tun provozovala Francie, která ho v roce 2000 (po 43 letech provozu) vyřadila ze služby a nahradila ho letadlovou lodí s jaderným pohonem Charles de Gaule R 91. Brazílie, která São Paulo (tehdy ještě pod jménem Foch) koupila, ho naopak v roce 2018 vyřadila z provozu. V srpnu 2022 se loď vydala na svou poslední plavbu přes Atlantik. Jejím cílem bylo Turecko, kde měla být sešrotována.
Ankara však od likvidace lodi upustila, protože se ukázalo, že na ní byly nalezeny nejen toxické barvy a azbest, ale také radioaktivní odpad. Loď plná nebezpečných látek vyvolala protesty v Turecku a mnoha evropských zemích. Demonstranti požadovali, aby byl projekt São Paulo zrušen jak nyní, tak v budoucnu.
Brazílie tvrdila, že nebezpečných látek je mnohem méně, ale tyto argumenty byly považovány za nevěrohodné. Pochybnosti vyvolal zejména obsah azbestu uvedený ve zprávách, který Brazílie odhadla na méně než 10 tun. Na totožné francouzské lodi Clemanceau se ho mezitím nacházelo více než 600 tun.
Co se týče schopností São Paula, byl schopen dosáhnout rychlosti až 32 uzlů (asi 59 km/h) a měl maximální dojezd 7 500 námořních mil (za předpokladu, že plul rychlostí až 18 uzlů, tedy asi 33 km/h). Letadlová loď byla vyzbrojena dvěma odpalovacími zařízeními protiletadlových raket Crotale EDIR s osmi naváděcími hlavicemi a dvěma odpalovacími zařízeními protiletadlových raket Mistral s šesti naváděcími hlavicemi Matra Sadral. Letecké vybavení lodi tvořilo 29 letadel (18 úderných stíhaček, sedm hlídkových letadel, čtyři průzkumná letadla a dva vrtulníky).
Zdroj: redakce, navalnews.com, theguardian.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]