Blíží se úplněk. Proč se mu říká Lovecký Měsíc?

Další úplněk nastane 20. října a podle NASA bude viditelný ještě asi den předtím a potom, píše web News Week.

Říjnový Měsíc se obvykle nazývá Lovecký měsíc, i když jednou za několik let se může nazývat také Sklizňový měsíc v závislosti na tom, kdy nastane zářijová rovnodennost. Lovcův měsíc vždy následuje po dožínkovém, takže může nastat buď v říjnu nebo v listopadu.

Podle almanachu, který uvádí názvy měsíčních měsíců z raného indiánského, koloniálního amerického a evropského folklóru, získal Lovecký Měsíc své jméno podle ročního období, kdy se lidé vydávali na lov zvířat v rámci příprav na nadcházející zimu. Mnoho tradičních názvů úplňků souvisí s přírodními zákonitostmi.

Jedním z alternativních názvů pro říjnový Měsíc je Měsíc padajícího listí, o němž se předpokládá, že pochází od národů Anishinaabe. Zdůrazňuje přechod z léta na podzim. Říjnový úplněk má také historický význam v tradičním hinduistickém kalendáři, protože označuje konec měsíce Ašvin. U buddhistů označuje konec Vassa, tříměsíčního postního období pro mnichy.

Pozorování Jupiteru a Saturnu

Kromě toho by měly nastat večery vhodné pro pozorování planet Jupiter a Saturn, zejména pro lidi, kteří vlastní dalekohled. Obě planety byly v srpnu nejjasnější za celý rok.

Důvodem, proč se Měsíc někdy jeví jako úplněk, je to, že Měsíc stále pomalu obíhá kolem Země. Plný oběh kolem naší planety mu trvá přibližně 27 dní.

Když se Země nachází přímo mezi Sluncem a Měsícem, právě tehdy vidíme úplněk, protože sluneční světlo se od Měsíce odráží zpět k nám. Když je Měsíc mezi Zemí a Sluncem, je tmavý (nebo neviditelný) a sluneční světlo se odráží od strany Měsíce odvrácené od nás.

Zdroj: newsweek.com