Bitcoin je od 7. září v Salvadoru legální, ale občané jsou z něj znepokojeni

7. září vstoupí v platnost nový zákon, který uznává bitcoin jako zákonné platidlo v Salvadoru. Občané mezitím protestují, píše portál Euronews.com.

Přestože se rozhodnutí o zavedení bitcoinu jako zákonného platidla setkalo s kritikou a odporem, salvadorský prezident Nayib Bukele prosazuje svůj záměr zavést nový zákon 7. září.

Prezident Bukele prostřednictvím Twitteru uvedl, že peněženka Chivo – technologické řešení, které poskytne stát, bude připravena ke stažení 7. září a bude obsahovat funkci, která uživatelům umožní automaticky měnit jejich bitcoiny na dolary. Jak se již dříve předpokládalo, všichni občané Salvadoru, kteří si stáhnou Chivo, dostanou 30 dolarů v bitcoinech.

Bukele také oznámil otevření 50 poboček po celé zemi, kde budou speciální přepážky, kde si lidé budou moci vybírat a vkládat peníze, a kde se budou lidé vzdělávat v používání bankomatů a digitálních peněženek. Občané budou moci používat bankomaty k výběru hotovosti ze svých bitcoinových zůstatků. Bukele také uvedl, že v prvních 24 hodinách bude možné provádět výběry bez poplatků.

Ale jak jsme již zmínili, mnoha lidem se Bukeleho přístup nelíbí. Nejen Mezinárodní měnový fond, který již vyslovil silnou kritiku. Své zklamání vyjádřili salvadorští občané také minulý pátek při pouličním protestu.

Dělníci, veteráni a důchodci pochodovali ulicemi hlavního města San Salvadoru a vyjadřovali obavy z budoucího používání kryptoměny, zejména pokud by se měla používat k vyplácení mezd, důchodů a sociálních dávek namísto amerického dolaru, který je v zemi v současnosti zákonným platidlem. Tato měna drasticky kolísá. Její hodnota se mění ze vteřiny na vteřinu. Bukele však opakovaně zdůraznil, že přijetí bitcoinu nebude pro jednotlivce v zemi povinné, ale volitelné.

Prezident rovněž zopakoval, že používání bitcoinů by mohlo zlevnit převody peněz, a tím účinně snížit náklady na provize. Bukele poukázal na to, že jen na provize z převodů peněz země ročně vydá více než 400 milionů dolarů.

Otázka převodů peněz by mohla být důležitým bodem zájmu dalších středoamerických států, které čekají na výsledek Bukeleho kroku, aby zjistily, zda se legalizace bitcoinu ukáže jako přínosná. Pokud se náklady na remitence výrazně sníží, je možné, že Salvador budou následovat i další země, v čele s Guatemalou a Hondurasem.

Zdroj: Euronews.com