Belgická energetická revoluce. Ostrov princezny Alžběty bude první energetický ostrov řízený umělou inteligencí

Belgický provozovatel přenosové soustavy Elia oznámil důležitou revoluční novinku, která může změnit způsob, jakým chápeme obnovitelnou energii a její výrobu. Na svých webových stránkách společnost informovala, že získala povolení k výstavbě ostrova princezny Alžběty – prvního a jediného ostrova na světě řízeného umělou inteligencí.

Energetický gigant na Severním moři

Ostrov bude vzdálen 45 km od belgického pobřeží a bude fungovat jako energetické centrum. Jeho hlavním úkolem bude propojení belgické elektrické sítě s novými větrnými elektrárnami a dalšími propojovacími vedeními ze Spojeného království a Dánska.

„Belgie je lídrem v oblasti větrné energie na moři,“ říká Tinne Van der Straeten, belgický federální ministr energetiky. „Nový energetický ostrov transformuje Severní moře v zelenou elektrárnu.“

Ekologická odolnost a biodiverzita

Návrh ostrova, který se v současné době dokončuje, má v úmyslu respektovat a chránit místní flóru a faunu. Na plánování se podílí i tým externích odborníků, jehož úkolem je zajistit, že projekt bude co nejšetrnější k životnímu prostředí.

„Nové stavební a instalační plány musí brát v úvahu všechny aspekty mořského ekosystému, a to jak nad vodou, tak pod ní,“ dodává Van der Straeten.

Budoucnost belgické energetiky

Vincent Van Quickenborne, místopředseda belgické vlády a ministr spravedlnosti a Severního moře, chválí projekt za jeho ambice a ekologickou náročnost. První větrné turbíny by měly být v provozu v roce 2028, a toto datum je klíčové pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie v Belgii.

Ostrov princezny Alžběty je více než jen technologickým pokrokem – je to důkaz, že inovace, udržitelnost a ekologická odpovědnost mohou jít ruku v ruce. Projekt, který má být dokončen v srpnu 2026, představuje novou éru v oblasti obnovitelných zdrojů energie a zároveň nastavuje nové standardy v ochraně přírody.

Zdroj: Elia