Belgičan vlastní desítky tanků Leopard a rád by je viděl na Ukrajině. Má to ale háček

Když se evropské vlády snaží podpořit Ukrajinu tuctem tanků, ukáže se, že majitel soukromé evropská společnosti jich má stovky. Desítky tanků Leopard, desítky protiletadlových kompletů Gepard a stovky různých obrněných vozidel. Arzenál, který by mu mohla závidět nejedna armáda, je na prodej. Společnost OIP Land Systems navrhuje jeho dodávku na Ukrajinu. Má to ale háček. Některé stroje nemohou být použity ve válce, jak píše server VOA News.

Sklad, který vlastní belgická společnost OIP Land Systems, vypadá velmi působivě. Řady rovnoměrně naskládaných tanků těsně zaplňují obrovský hangár, kde jsou shromážděny desítky vojenských vozidel.

Přestože se jedná o starší typ, který byl většinou vyřazen ze služby v evropských armádách, v podmínkách války na Ukrajině představují neocenitelný zdroj obrněné techniky. Poté, co kancléř Scholz zrušil zákaz reexportu zbraní německé výroby na Ukrajinu, hodnota arzenálu pozemních systémů OIP ještě vzrostla.

„Máme 50 tanků Leopard 1, 38 německých protiletadlových tanků Gepard, 112 rakouských lehkých tanků SK-105, 100 italských obrněných transportérů VCC-2 a 70 transportérů M113. (…) Mnohé z těchto nádrží tu stojí už léta. Doufejme, že právě nastal čas, aby se na Ukrajině konečně dočkali nějaké akce,“ řekl Freddy Versluys, majitel firmy. Kromě těchto obrněných vozidel má společnost OIP Land Systems také 64 houfnic M109.

Leopard 1

První německý základní tank byl zkonstruován podle koncepce, která upřednostňovala mobilitu před odolností pancíře. Tank je vyzbrojen kanónem ráže 105 mm, je tedy poměrně lehký (kolem 40 tun), ale jeho pancéřování na moderním bojišti zdaleka nestačí, jak píše server Military Today.

Navzdory tomu si technicky propracovaný design získal uznání po celém světě a Leopard 1 byl Německem hojně exportován. Dnes tyto tanky slouží mimo jiné v řecké armádě.

Flakpanzer Gepard

Samohybný dělostřelecký protiletadlový komplet je dobře známý z bojů na Ukrajině. Gepardi, které darovalo Německo, se dobře osvědčují mimo jiné proti bezpilotním letounům, které používají Rusové. Gepard je vyzbrojen dvěma automatickými kanóny ráže 30 mm, jejichž cíle jsou signalizovány malým radiomajákem umístěným ve stejné věži.

SK-105

SK-105, známý také jako lehký tank, je v podstatě takový „stíhač tanků“, zkonstruovaný a vyrobený v Rakousku v 60. letech 20. století. Jeho zajímavostí je vysoká rychlost palby: kanon ráže 105 mm je totiž napájen dvěma bubnovými zásobníky, obsluhovanými automatickým nabíječem.

Toto řešení poskytuje tankům SK-105 rychlost střelby 12 ran za minutu, ale po vystřílení všech nábojů musí být vozidlo vyřazeno z boje, aby posádka mohla vyjít ven a znovu nabít zásobníky, jak píše server Military Today. Vzhledem k deklarované neutralitě Rakouska nemohou být tato vozidla zpětně vyvezena na Ukrajinu.

M113

Obrněný transportér M113, vyvinutý ve Spojených státech, byl až do zavedení bojových vozidel pěchoty základním vybavením mechanizované pěchoty. Vozidlo se vyznačuje hliníkovou korbou a krabicovitým tvarem, který poskytuje dostatek vnitřního prostoru.

M113, který byl vyroben v nákladu přibližně 80 000 kusů, se osvědčil v mnoha armádách a dočkal se bezpočtu variant a specializovaných verzí, od různých pěchotních transportérů až po protiletadlové komplety a podpůrná vozidla.

VCC-2

VCC-2 je italskou modernizací transportéru M113 (ve skutečnosti jeho italské varianty VCC-1). Oproti základnímu vozidlu byl zvýšen výkon motoru, přibyly otvory, které umožňují výsadkovým jednotkám střílet zevnitř vozidla, došlo k reorganizaci pozic posádky a pancéřování bylo zesíleno přídavnými pancéřovými pláty.

Vybavení stažené evropskými armádami

Kde vzala společnost OIP Land Systems arzenál, který by zahanbil mnoho armád? Nahromaděná technika pochází z Evropy a společnost ji nakoupila za hubičku, když zhruba před deseti lety různé armády zmenšovaly své obrněné flotily nebo je nahrazovaly novějšími modely.

To je kontroverzní, protože zbraně byly nakoupeny téměř za cenu šrotu. Například tanky Leopard 1 za 37 000 eur za kus, tj. v přepočtu cca 877 000 Kč. Nyní je chce společnost OIP Land Systems dále prodat za cenu až několika set tisíc eur. To vede k tomu, že například belgická vláda, která se před devíti lety zbavila letounů Leopard 1 téměř zadarmo, chce nyní pomoci Ukrajině a musí je od společnosti, které je prodala, odkoupit zpět za několik set tisíc eur.

Společnost OIP Land Systems však zdůrazňuje, že se jedná o spravedlivou dohodu – před lety společnost riskovala, když investovala do vyřazených zbraní a zaplatila za jejich skladování. Majitel společnosti zároveň upozorňuje, že vysoká cena je způsobena (v rozporu s tím, co tvrdí belgičtí politici) nutností připravit tank k boji – generální opravou a výměnou opotřebovaných nebo neopravitelných součástí, jako je motor, podvozek nebo různé senzory, jak píše web The Guardian.

Nabídku společnosti již využila Velká Británie, která od OIP Land Systems koupila 46 transportérů M113, které následně předala Ukrajině. Vyhlídky na další dodávky zařízení shrnul Freddy Versluys: „Jsme otevřeni všem možnostem, ale cena musí být spravedlivá. Nejsme charita.“

Zdroj: redakce, voanews.com, military-today.com, theguardian.com, Wikipedia