Barnaul-T je nejmodernější systém protivzdušné obrany. A nyní je v rukou Ukrajinců. Co je zač?

Ukrajinské jednotky mají nyní k dispozici jedno z nejmodernějších ruských vojenských zařízení 9S935, které spolupracuje s širokým spektrem ruských systémů protivzdušné obrany, píše server Interesting Engineering.

Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu před více než měsícem ztratila nejen několik letadel a pozemních vozidel v boji, ale také důležité části vybavení.

Velký počet ukořistěného kritického vojenského vybavení

Minulý týden jsme informovali o tom, že ukrajinské síly ukořistily podobnou část ruského systému elektronického boje, která byla zanechána na místě. Ještě předtím se objevily zprávy, že ruské vybavení zabavují i civilisté a ukrajinské úřady jim ochotně umožňují sbírat válečné památky.

Vzhledem k tomu, že se možná nikdy nedozvíme, kolik kusů ruského vybavení bylo v tomto konfliktu skutečně ztraceno, je účet UAWeapons nejpropracovanějším záznamem o ukořistěných předmětech ukrajinskými silami.

Souprava pro zaměřování cílů je radarem vybavená část soupravy velení a řízení ve větším systému nazvaném Barnaul-T, který se používá k řízení protivzdušné obrany. Nejedná se o první ukořistěnou soupravu. Podobný systém byl ukořistěn počátkem tohoto měsíce a dokonce byl dán do užívání ukrajinským silám.

Systém Barnaul-T je v provozu již více než deset let a sdružuje různé části ruského systému protivzdušné obrany krátkého dosahu (SHORAD). Díky malému rozměru je vysoce mobilní a může být používán pozemními jednotkami, což je důvod, proč se s těmito systémy setkáváme na ukrajinském území.

Systém je vysoce automatizovaný a může spolupracovat se sledovanými raketovými systémy země-vzduch (SAM) Tor-M a 9K35 Strela. V případě potřeby jej lze použít i s ruským kolovým systémem SAM s názvem 9K33-Osa nebo přenosnými systémy protivzdušné obrany (MANPADS) 9K333 Verba.

Pokladnice informací

Ukrajina jako spojenec již sdílí s USA údaje o svém vojenském vybavení, které z velké části pochází z technologií sovětské éry, a to v rámci programu FME (Formal Material Exploitation).

Je pravděpodobné, že USA získaly přístup k těmto zachyceným systémům a usilovně pracují na tom, aby pochopily jejich fungování. V případě tohoto konkrétního zařízení potřebují ruské síly zjistit, zda je letoun na radaru přátelský, nebo ne. Je pravděpodobné, že tato informace je v systému zakódována a mohla by být případně v budoucnu zneužita.

Vzhledem k tomu, že ukrajinské síly během tohoto konfliktu provedly desítky záchytů, má americká rozvědka na několik příštích měsíců plné ruce práce.

Zdroj: interestingengineering.com, thedrive.com