Banky prozradily, kolik má průměrný Čech peněz na svém účtu
Daří se vám každý měsíc odložit nějaké peníze stranou, nebo naopak poslední týden před výplatou přečkáváte o těstovinách s kečupem? Tušíte, jak si stojíte v porovnání s ostatními Čechy? Banky zveřejnily údaje, které ukázaly, kolik má průměrná česká domácnost naspořeno. Toto číslo vás možná překvapí.
Jak uvedla Česká spořitelna, podle jejích dat má průměrná česká domácnost v úsporách uložen zhruba dvojnásobek svých ročních příjmů, což podle hlavního ekonoma Davida Navrátila je přibližně 900 tisíc korun.
Pokud jde o způsob spoření, 40 procent z této částky se obvykle nachází na běžných účtech nebo termínovaných vkladech. Dalších 40 procent lidé odkládají na investiční účty, 10 procent na penzijní připojištění a zbytek je rozdělen různými leckdy kreativními způsoby.
Kdo má ve skutečnosti naspořeno
Tento údaj vám pravděpodobně bude připadat neuvěřitelný. Poměrně často se totiž v médiích objevují alarmující informace, že podstatná část českých domácností není připravena na nenadálý výdaj kolem deseti tisíc korun, tedy například nákup nové pračky nebo opravu auta.
„Když se podíváme na průměrnou českou domácnost, ta má 2,1 obyvatele. Ti ale ne vždy pracují. Průměrná výše hrubé mzdy je přibližně 40 tisíc Kč. Když to očistíme, vyjde 1,5 % pracujícího, vychází nám tedy průměrný příjem nějakých 45 000 Kč čistého na jednu průměrnou domácnost. Do těchto peněz však nepatří jen plat nebo mzda, ale veškeré příjmy, jako například mateřská, sociální dávky a další,“ popsal hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
„Když to převedete na průměrného Čecha, tak jen 23 % lidí investuje do podílových fondů. Jsou to ti bohatší lidé a jejich peníze právě tvoří těch 40 % aktiv v investicích. Tím objemem 900 tisíc Kč jsou míněny všechny peníze včetně jejich zhodnocení,“ dodal.

Většina lidí má naspořeno méně
Jinými slovy, vzhledem k tomu, že se jedná o zprůměrované údaje, táhnou výsledné číslo nahoru lidé s nejvyššími příjmy. Vůbec to proto neznamená, že se jedná o životní realitu běžné rodiny, ale zkrátka o matematiku.
Jaká je tedy realita? Dostupné údaje ukazují, že v Česku se o spoření peněz snaží tři čtvrtiny lidí. Naprostá většina z nich si přitom měsíčně odloží 8 tisíc korun nebo méně. Polovina ze šetřících osob si peníze odkládá pravidelně každý měsíc, další čtvrtina téměř každý měsíc a ti ostatní zkrátka tak, jak jim to vyjde. Celých 64 procent českých domácností tak má naspořeno méně než 300 tisíc korun.
Jak uvádí Český statistický úřad, situace zdaleka není růžová. Lidí, kteří prožívají finanční deprivaci, totiž stále přibývá. Z definice do této skupiny patří ti, kdo nedokáží uhradit pět a více ze třinácti základních životních položek. Je to například uhrazení nájmu, pořídit si nové oblečení nebo si jednou měsíčně vyrazit s přáteli.

Řada domácností nezaplatí menší nečekaný výdaj
V roce 2023 se přitom deprivace týkala 6,3 procenta Čechů, jak uvedla statistička Marie Korychová. Dále vysvětlila, že věci, které si lidé nejčastěji musí odepřít, je například pořízení nového nábytku, dovolená nebo úhrada nenadálého výdaje.
Již v roce 2020 například dokonce 21 procent lidí nemělo dostatek úspor na to, aby mohli zaplatit nenadálý výdaj ve výši 11 200 korun. Nejedná se přitom o nijak závratnou částku – její hodnota odpovídá například nové pračce nebo levnému notebooku. I přesto je to pro řadu lidí bohužel příliš.