Astronomové objevili tisíce nových rádiových signálů z jiných galaxií
Astronomové zaměřili australský radioteleskop ASKAP na Velký Magellanův oblak, jedná se o nejviditelnější galaxii ze Země. To jim umožnilo detekovat tisíce nových rádiových signálů, které dosud nebyly zachyceny. Pocházejí z blízkých oblastí vesmíru a některé z nich mají původ i v jiných galaxiích.
Australský radioteleskop ASKAP (Australian Square Kilometre Array Pathfinder) je jedním z nejcitlivějších radioteleskopů na světě. Astronomové se ho rozhodli využít ke studiu Velkého Magellanova oblaku. Tato trpasličí galaxie se nachází v těsné blízkosti Mléčné dráhy, která ji pohltí přibližně za 2,4 miliardy let, stejně jako to v minulosti udělala s jinými objekty.
Data získaná pomocí radioteleskopu ASKAP odhalila tisíce nových rádiových signálů, které dosud nebyly zachyceny. Některé z nich mají zdroj ve Velkém Magellanově oblaku, ale mnohé pocházejí ze vzdálenějších galaxií mimo naše okolí. Byly nalezeny díky černým dírám v jejich středech, které jsou snadno detekovatelné v rádiových vlnách.
„Kombinace těchto dat s předchozími pozorováními z rentgenových, optických a infračervených teleskopů nám umožní studovat tyto galaxie do mimořádných detailů,“ vysvětluje Clara Pennock z britské Keele University.
Nový výzkum je součástí projektu Evolutionary Map of the Universe (EMU), který vede australské zařízení Square Kilometer Array Pathfinde. Astronomové věří, že se jim tímto způsobem podaří získat mnoho odpovědí na otázky týkající se vývoje vesmíru.
Zdroj: atnf.csiro.au, EMU
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]