Astronomové objevili novou planetu velikosti Země s lávovou atmosférou

Astronomové nedávno přidali do rodiny exoplanet novou planetu. Tímto objevem se stala HD 63433 d, žhavá planeta velikosti Země, obíhající kolem sluneční velikosti hvězdy HD 63433. Co je na této planetě tak fascinující, je její neobvyklá lávová atmosféra.

Planeta HD 63433 d byla objevena díky pečlivému zkoumání dat z družice NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Tato družice již dříve odhalila dvě planety v tomto systému, ale další pozorování odhalila existenci třetí, menší planety, byla to planeta HD 63433 d.

HD 63433 d je výjimečná svou blízkostí k mateřské hvězdě, která je osmkrát menší než vzdálenost Merkuru od Slunce. Tato blízkost způsobuje, že teplota na její „sluneční“ straně dosahuje až 1294 °C. Vědci se domnívají, že sluneční strana planety může připomínat „lávovou polokouli“, což je jev podobný podmínkám na jiných známých lávových světech, jako planety CoRoT-7 b a Kepler-10 b, píše portál NASA.

Kromě vysokých teplot má HD 63433 d ještě jednu zajímavou vlastnost: je ve stavu slapového zámku. To znamená, že jedna strana planety je trvale otočena k mateřské hvězdě, zatímco druhá strana je stále ve tmě. To poskytuje jedinečnou příležitost pro studium extrémních klimatických podmínek.

Tento objev není pouze senzací ve světě astronomie, ale také přináší nové možnosti pro pochopení vývoje a formování planet.

Zdroj: NASA