Brzy budeme kupovat zlato, které se „vytěží“ z odpadu. Ten dnes často končí na skládkách

Britská Royal Mint buduje zařízení, které bude recyklovat obvodové desky s plošnými spoji, čipy i další elektronické součástky, napsal server CNBC.

Britská královská mincovna, která vyrábí mince a investiční zlaté cihličky, bude chemicky těžit zlato z elektronického odpadu, mobilních telefonů i notebooků. Recyklace umožňuje vytěžit více než 99 % drahých kovů obsažených v odpadu a probíhá při pokojové teplotě, na rozdíl od energeticky náročných vysokých teplot potřebných pro klasické tavení elektronického odpadu.

Britská společnost uvedla, že očekává, že zařízení každý týden zpracuje až 90 tun obvodových plošných desek, což by vyprodukovalo stovky kilogramů zlata ročně.

Díky rozsáhlému šíření technologií, jako jsou chytré telefony, tablety a notebooky, se elektronický odpad v posledních letech stal předmětem mnoha debat a diskuzí. Podle zprávy Global E-waste Monitor se v roce 2019 na světě vyprodukovalo přibližně 53,6 milionů tun elektronického odpadu. Zpráva také uvádí, že pouze 17,4 % tohoto odpadu bylo „oficiálně zdokumentováno jako recyklované“. Kromě této nízké míry recyklace zpráva také uvádí, že elektronický odpad obsahuje škodlivé látky včetně rtuti či bromovaných zpomalovačů hoření. Ty při klasickém skládkování bez recyklace zůstávají v přírodě a ohrožují životní prostředí.

Zdroj: CNBC