Astronauti NASA při návratu na Měsíc budou používat při focení bezzrcadlovku Nikon. Kamera přežije obrovské množství záření

Společnosti Nikon Inc. a NASA uzavřely dohodu na podporu mise Artemis. Fotoaparát Nikon Z9 je vlajková loď společnosti mezi profesionálními bezzrcadlovky.

Nikon Z9 si s sebou vezmou astronauti na Měsíc v nadcházející misi Artemis III. Mise bude znamenat návrat lidstva na Měsíc po více než 50 letech a bude to poprvé, kdy někdo vkročí na měsíční jižní pól.

Fotoaparáty jsou již dlouho nedílnou součástí vesmírných misí a Nikon má za sebou bohatou historii spolupráce s NASA a dalšími vesmírnými agenturami. Kamery Nikon se ve vesmíru používají od mise Apollo 15 v roce 1971, čtvrté mise Apolla s cílem dostat lidi na Měsíc.

Jak Nikon připravuje své fotoaparáty pro vesmír

Měsíc je drsný a nemilosrdný a vytváří pro Nikon a NASA řadu technických a technologických výzev. Kamery na Měsíci podléhají značným teplotním výkyvům a jsou pod neustálým útokem kosmického záření, které může poškodit elektrické součástky.

Inženýři společnosti Nikon úzce spolupracují s NASA, aby zajistili, že fotoaparát Z9 tento úkol zvládne. Řešení zahrnují přepracování různých obvodů a řídicích sekvencí uvnitř kamery, které zajistí, že kamera přežije obrovské množství záření.

Astronauti Artemis III budou kameru používat také při výstupech, jako je pobyt ve vesmíru nebo procházky po Měsíci. Takže astronauti mohou pohodlně a spolehlivě ovládat kameru pomocí svých silných skafandrových rukavic.

Během výstupů je kamera také nejvíce ohrožena riziky tamního prostředí, takže kamera, čočka a kryt budou zabaleny do speciální „tepelné přikrývky“ vytvořené NASA. To je podobné těm, které v současné době používají při venkovních výstupech do vesmíru astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Historická mise Artemis III

Mise Artemis III bude jednou z mnoha prvenství, protože lidstvo se poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc.

Zatímco čtyřčlenná posádka ještě nebyla pojmenována, její součástí bude žena, která bude první ženou, která kdy vstoupila na Měsíc.

Během 30denní mise posádka vstoupí na oběžnou dráhu Měsíce a dva astronauti nastoupí na lunární modul SpaceX Starship Human Landing System a zamíří na jižní pól Měsíce přibližně na týden. Tam budou astronauti zkoumat, než se vydají zpět na loď, aby se připravili na 384 000 km dlouhou cestu zpět na Zemi.

Zdroj: PetaPixel