Archeologové objevili důkaz Ježíšova vzkříšení

Archeologové byli ohromeni údajným důkazem toho, že Ježíš vstal z mrtvých, píše deník Express.

Každý rok se katoličtí křesťané po celém světě scházejí k bohoslužbám na Velikonoční neděli. Jinak známá jako květná neděle, kdy si připomínají smrt a následné vzkříšení Ježíše Krista. Každé ze čtyř evangelií v Bibli: Matouš, Marek, Lukáš a Jan, uvádí, že ženy objevily Ježíšův prázdný hrob. Lukáš napsal, že vedle nich stáli dva muži v šatech, které se leskly a řekli: „Proč hledáte živého mezi mrtvými? Není tady, vstal!“ V dopise Korinťanům 15:3-8 apoštol Pavel uvádí seznam lidí, kterým se zjevil vzkříšený Ježíš, včetně skupiny více než 500 lidí najednou. Přesto zbývá jen málo archeologických důkazů pro takový zázrak.

Archeologové objevili kostnice, což jsou kostní schránky pro mrtvé, ve starověké hrobce v Talpiotu v Jeruzalémě v roce 1980. Byly opatřeny rytinami, které mohly představovat nejranější důkaz Ježíšova vstávání z mrtvých.

„Pro věřícího křesťana je to velmi dobrá zpráva. Proč? Protože tady máme křesťanský symbol, ikonu a první uznávaný křesťanský symbol z katakomb. Biblický symbol je znamení Jonáše“, řekl biblický vyšetřovatel Simcha Jacobovici v roce 2012.

Ježíš byl před svou smrtí zavalen žádostmi, aby dokázal, že je Boží Syn. Lidé chtěli, aby udělal nějaký zázrak, ač jich během svého života udělal nesčetně. Ježíš odmítl. Místo toho řekl, že jediným znamením pro ně bude ‚znamení Jonáše‘. Jonáš je biblická postava, kterou kvůli neposlušnosti spolkla velká ryba a po třech dnech ho vyvrhla na souš.

„Máme ověřený křesťanský symbol, nalezený v Jeruzalémě, pocházející z doby lidí, kteří znali Ježíše, o 250 let dříve než cokoli jiného nalezeného v katakombách. Jedna z kostnic nese obrázek, který vypadá jako velká ryba s panáčkem v tlamě.V kostnici je napsáno „Ježíš syn Josefův“. Další mezitím obsahuje řecký odkaz na to, že „Bůh Jehova“ někoho pozvedává z hrobu jako Jonáše. Obrazy příběhu o Jonášovi se staly běžnými na pozdějších křesťanských hrobech, ale zřídka kdy v umění prvního století. Takzvané znamení Jonáše poukazuje na to, že Ježíš měl být stejně jako Jonáš třetího dne vzkříšen zpět k životu“, pokračovalJacobovici.

To, že archeologové našli v hrobu, kam byl Ježíš uložen, kostnici s obrázkem Jonáše a zároveň žádné kosti či pozůstatky, z něj činí další důkaz pro křesťanskou víru, kde je Ježíšovo vzkříšení pro křesťany hlavním pilířem. Učenci rychle poukázali na to, že hrobky obsahující kostnice byly typické pro jeruzalémské bohaté a Ježíšova rodina nebyla bohatá. To zase poukazuje na to, že Ježíše skutečně podle zprávy v evangeliích pohřbil jeho bohatý učedník Josef z Arimatie.

Zdroj: express.co.uk