Archeologové našli hrobku starou 5000 let, která souvisí s králem Artušem
V hrobce staré asi 5000 let probíhají vykopávky, které by mohly ukázat možné souvislosti se slavným králem Artušem. Výkopové práce řídí archeologové z Manchesterské univerzity, píše server Smithsonian.
Historikové mají pochybnosti o tom, zda král Artuš skutečně existoval. Zdá se pravděpodobnější, že jeho postava byla zosobněním několika, tuctu nebo dokonce desítek jiných osob, které skutečně existovaly. Přesto nelze přehlížet důležitou roli, kterou údajný panovník, ať už existoval, nebo ne sehrál v dějinách Britských ostrovů.
Fiktivní postava krále Artuše?
Artušův kámen, jak archeologové lokalitu nazývají, je neolitická hrobka, která nebyla nikdy předtím vykopána. Zástupci organizace English Heritage však tvrdí, že podobné stavby se nacházejí i na jiných místech. Obsahují například neúplné lidské ostatky, ale i křemeny, hroty šípů nebo keramiku.
Komora uvnitř Artušova kamene se skládá z devíti svislých kamenů a zakončení v podobě masivního kamene, který může vážit až 25 tun. Zdá se, že hrobka je spojena s králem Artušem, a legendy popisují, že právě zde slavný panovník zabil obra. Obr při pádu zanechal na jednom z kamenů otisk loktů.
Hrobka, která inspirovala autora Letopisů Narnie
Nedávno proběhly vykopávky jižně od popsané skály. Archeologové díky nim získali nové informace o genezi této oblasti. Julian Thomas a Keith Ray z univerzit v Manchesteru a Cardiffu tvrdí, že hrobka mohla mít původně podobu nízké drnové mohyly se zaoblenými konci. Zajímavé je, že C. S. Lewis, autor populární série Letopisy Narnie, se při vytváření svého fiktivního světa pravděpodobně inspiroval právě touto hrobkou.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]