Antarktida. Ruští vědci vykopali ledové jádro z jezera staré 600 000 let

Ruští vědci vykopali 567 000 let staré ledové jádro z ledovcového jezera Vostok v Antarktidě. Jeho zkoumání může poskytnout cenné informace o klimatu, které panovalo v minulosti, a o změnách životního prostředí, k nimž došlo během posledních stovek tisíc let, informuje ruský National Geographic.

Ledová jádra jsou vzorky z několikaleté akumulace sněhu a ledu, které obsahují sedimenty z různých období. Arktický a antarktický výzkumný institut (AARI) se sídlem v Petrohradě oznámil, že tým ruských vědců nedávno vykopal 133,63 jader z hloubky 3453 metrů.

Záznam klimatických dat
Cíle výzkumného projektu jsou velmi ambiciózní. Nakonec chtějí odborníci prorazit vrstvu ledu v hloubce až 3,61 kilometru, odkud bude možné získat vzorky staré až 1,2 milionu let. Podle zpráv ruských médií chtějí vědci dokončit vrty na stanici Vostok, která se nachází v oblasti stejnojmenného podledovcového jezera, do března 2023.

Na základě ledových jader je možné přesně rekonstruovat teplotní režim, posoudit sluneční a vulkanickou aktivitu, hustotu a složení plynů v atmosféře a určit obsah skleníkových plynů. Na základě těchto dat budeme moci (v rámci výzkumu) vyvodit závěry o biologických, historických a dokonce i ekonomických změnách ve vývoji naší civilizace, ale především budeme moci vytvořit modely budoucích možných výkyvů klimatu na planetě,“ vysvětluje ředitel AARI Alexander Makarov.

Vrty v Antarktidě provádějí i vědci z jiných zemí. V rámci Evropského projektu antarktických ledových jader (EPICA), který podporuje Evropská komise, zde provádí vrty tým odborníků z Itálie a Spojeného království. V rámci tohoto projektu se mimo jiné podařilo získat 800 000 let staré ledové jádro. V roce 2017 bylo oznámeno, že bylo vykopáno jádro obsahující modrý ledovec starý až 2,7 milionu let.

Zdroj: nat-geo.ru