Americký automatický systém udělá z narušitelů ementál. Vystřelí za méně než 5 vteřin a je na stráži už 23 let

Klíčové budovy amerického Národního úřadu pro jadernou bezpečnost a ministerstva obrany jsou chráněny automatizovaným obranným systémem T-360-FS společnosti TRAP, který dokáže z narušitele v mžiku oka udělat švýcarský sýr. Vysvětlíme vám, jak to funguje.

Systémy tohoto typu byly instalovány v roce 2000 a jsou integrovány do architektury chráněné budovy nebo jejího okolí. Jsou poslední obrannou linií perimetrických systémů, jejichž překročení znamená pro narušitele smrt na místě.

Američané používají k ochraně kritické infrastruktury ministerstva obrany nebo jaderných zařízení dálkově ovládané věže systému TRAP T-360FS od společnosti Precision Remotes. Na první pohled nijak výrazně nevyčnívají, protože zbraně a jejich držáky jsou v nich ukryty za pancéřovým krytem, jak uvádí server Precision Remotes.

To slouží na jedné straně k tomu, aby nevzbuzovaly negativní pocity mimo jiné mezi zaměstnanci zařízení, a na druhé straně je obtížné je odhalit a zabránit likvidaci věží odstřelovacími zbraněmi. Pokud však obsluha zjistí ohrožení, může být podle výrobce část obsahující zbraň vysunuta za méně než pět sekund.

Jedná se o mnohem levnější alternativu ke klasickým bezpečnostním systémům založeným na kamerách a zásahových hlídkách rozmístěných v chráněném prostoru. Jeden člověk zde může dohlížet na velkou oblast a okamžitě a bez zbytečných průtahů narušitele zlikvidovat. Je třeba poznamenat, že se nejedná o plně autonomní systém a konečné rozhodnutí o tom, zda bude střílet, je na operátorovi.

Za zmínku stojí i to, že jeho výhodou je také snížení ztrát na personálu v případě útoku, protože útočníci pak nebojují přímo s bezpečnostním personálem. Systém TRAP T-360-FS je v provozu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a každá věž má kromě zbraní také kombinovanou kameru pro denní světlo a termovizi. Náklady na starší verzi systému z let 1999-2007 včetně řídicího centra a balíčku školení činily 450 000 USD. Hovoříme zde o nákladech bez integrace systému do architektury budovy.

Přístup do interiéru věže je možný přes snadno odnímatelné boční nebo horní panely a seznam podporovaných zbraní zahrnuje kulomety M240, M240SLR, M249 SAW nebo SR 25, LR 308 či protitankové zbraně jako Barrett M82A1 a M107.

S takovou palebnou silou je vniknutí například do Oblasti 51 nebo do míst, kde jsou rozmístěna sila s jadernými hlavicemi nebo kde se skladuje palivo pro jaderné elektrárny, spojeno s vysokým rizikem úmrtí.

Zdroj: redakce, precisionremotes.com