Americké rakety jsou ještě výkonnější. Výsledky testů jsou působivé

APKWS II je speciální modernizace střel Hydra 70, odvozenou od střel Mk4/Mk40 z konce 40. let. Jejich neustálá modernizace vedla k ještě ničivějším laserem naváděným střelám, jak uvádí server Military Leak.

Jednou z posledních modernizací je přidání hlavic HEAT/APAM (High-Explosive Anti-Tank Anti-Personnel Anti-Materiel) od společnosti General Dynamics Ordnance and Tactical Systems. Ty byly testovány společností BAE Systems ve speciálně navržené simulaci, aby se otestovala jejich bojeschopnost a schopnost přizpůsobit se obrněným cílům.

Za zmínku stojí, že naváděcí systémy APKWS II jsou odvozeny od střel Hydra 70, které jsou samy o sobě velmi dobrou zbraní. Měří 1,06 m na délku a 70 mm v průměru. Dosahují rychlosti až 730 km/s a jsou schopny zasáhnout cíle vzdálené až 10 500 metrů. Přidání 70 naváděcích systémů APKWS II do Hydry výrazně zvýšilo nejen jejich cenu, ale i bojové schopnosti.

To se potvrdilo při nedávných testech, při nichž byly přidány hlavice HEAT/APAM. Při nich byly střely odpalovány na dobře obrněné cíle (včetně obrněných vozidel). Všechny střely zasáhly přímo cíle a střelám se podařilo proniknout pancéřováním. Zajímavé je, že k jejich odpálení bylo použito experimentální odpalovací zařízení Arnold Defence.

Od roku 2021 také probíhá aktualizace softwaru těchto raket, díky níž se již podařilo zvýšit jejich bojové schopnosti o více než 30 %. V květnu jsme také informovali, že Američané plánují předat APKWS II ukrajinským silám. Pentagon tehdy potvrdil, že systém APKWS II v celkové hodnotě 22,6 milionu dolarů bude mezi vybavením předaným Ukrajině.

Zdroj: redakce, militaryleak.com