Americké letectvo vyslalo do Japonska letouny F-22 Raptor. Jsou schony protizemních útoků, elektronického boje a špionážních misí

Americké letectvo zahájilo nasazení stíhaček F-22 Raptor na letecké základně Kadena na japonské Okinawě.

Letectvo v tiskové zprávě uvedlo, že přílet stíhaček F-22, podtrhuje závazek Spojených států zajistit stabilitu a bezpečnost v indo-pacifickém regionu. Díky rozsáhlé síti leteckých základen a námořních zařízení hraje Okinawa klíčovou roli při udržování regionální stability a ochraně životně důležitých námořních a leteckých tras.

F-22 Raptor  je americký stíhací letoun používající technologii stealth (utajení). Raptor byl vyvíjen především jako letoun pro získání vzdušné nadvlády, ale je schopen i protizemních útoků, elektronického boje a špionážních misí. Je navržen tak, aby rychle a na velké vzdálenosti projektoval vzdušnou dominanci a porážel hrozby, které se pokoušejí odepřít přístup národnímu letectvu, armádě, námořnictvu a námořní pěchotě. F-22 se nemůže rovnat žádnému jinému stíhacímu letounu.

Disponuje sofistikovanou sadou senzorů, která pilotovi umožňuje sledovat, identifikovat, střílet a likvidovat vzdušné hrozby dříve, než jsou odhaleny. Významný pokrok v konstrukci kokpitu a fúze senzorů zlepšují situační povědomí pilota. V konfiguraci vzduch-vzduch nese Raptor šest střel AIM-120 AMRAAM a dva AIM-9 Sidewinders.

F-22 má významnou schopnost útočit na pozemní cíle. V konfiguraci vzduch-země může letoun interně nést dvě tisíciliberní (450 Kg) munice GBU-32 Joint Direct Attack Munition. V budoucnu budou schopnosti letounu vzduch-země rozšířeny o modernizovaný radar a až osm pum malého průměru. Raptor bude v konfiguraci vzduch-země nést také dvě střely AIM-120 a dvě AIM-9.

Pokroky v technologiích s nízkou pozorovatelností zajišťují výrazně lepší schopnost přežití a smrtelnost proti hrozbám typu vzduch-vzduch a země-vzduch. F-22 vnáší do dneška technologii stealth, která mu umožňuje chránit nejen sebe, ale i ostatní prostředky.

Motory letounu F-22 produkují větší tah než jakýkoli současný motor stíhacího letounu. Kombinace elegantní aerodynamické konstrukce a zvýšeného tahu umožňuje letounu F-22 letět nadzvukovou rychlostí (více než 1,5 Machu) bez použití přídavného spalování – což je vlastnost známá jako supercruise. Supercruise výrazně rozšiřuje operační možnosti letounu F-22 jak v rychlosti, tak v doletu oproti současným stíhacím letounům.

Dnes Raptor nadále poskytuje americkému národu a spojencům vzdušnou převahu a je průkopníkem technologií nové generace.

Zdroj: Defence blog, Letectvo Spojených států