Americké letectvo vynalezlo zbraň HiJENKS. Umí usmažit elektroniku nepřítele

Námořnictvo a letectvo testují novou zbraň, která má být zaměřena na kritickou zranitelnost současných vojenských sil: moderní elektronická zařízení. High-Powered Joint Electromagnetic Non-Kinetic Strike Weapon, neboli HiJENKS, nevyhazuje věci do vzduchu ani nezraňuje nepřátele, ale doslova vyráží jiskry, které zkratují elektroniku protivníka a činí ji nepoužitelnou, jak píše server Popular Mechanics.

Systém HiJENKS, který v současné době prochází závěrečným testováním v kalifornské poušti, by Pentagonu poskytl nesmrtící možnost, která by mohla ochromit nepřátelské válečné stroje, aniž by kohokoli přímo ohrozila.

Moderní společnost je závislá na elektronických zařízeních všeho druhu. Tato zařízení, která jsou založena na mikročipech, umožňují vše od chytrých telefonů až po moderní automobily.

HiJENKS, čili High-Powered Joint Electromagnetic Non-Kinetic Strike Weapon již několik let společně vyvíjejí výzkumné laboratoře US Navy a US Air Force. Je to elektromagnetická zbraň, která přímo nikoho nezabije ani nevyhodí do vzduchu, ale zmasakruje veškerou elektroniku v dosahu. HiJENKS navazuje na projekt CHAMP (Counter-electronics High Power Microwave Advanced Missile Project). CHAMP byla vlastně mikrovlnná bojová hlavice pro podzvukové střely s plochou dráhou letu AGM-86, vypouštěné ze strategických bombardérů Boeing B-52 Stratofortress.

Střely AGM-86 s hlavicí CHAMP měly pronikat do nepřátelského prostoru přízemním letem a pohybovat se od cíle k cíli, kde by ničily elektroniku mikrovlnnými údery. Jedna taková střela měla zlikvidovat až 7 cílů za 1 hodinu. Zbraňový systém CHAMP fungoval a obstál v testech. Problém byl v tom, že střely AGM-86 byly v roce 2019 vyřazeny ze služby. Proto teď námořnictvo a letectvo vyvíjejí nový, univerzálnější systém.

Systém HiJENKS momentálně prochází závěrečnými testy. Odehrávají se na veliké základně námořnictva Naval Air Weapons Station China Lake v jižní Kalifornii. HiJENKS je zřejmě menší a lehčí než CHAMP a měl by být použitelný pro různé platformy. Letectvo ho může umístit třeba na střely s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM, zatímco námořnictvo by mohlo použít například drony. Detailní informace o možnostech a parametrech systému HiJENKS ale nejsou dostupné.

Elektromagnetické zbraně jako HiJENKS nebo CHAMP nejsou primárně smrtící. To ale pochopitelně neznamená, že jsou zcela bez rizika. Mikrovlnný úder může zničit elektroniku civilních vozidel či letadel, která jsou v pohybu, nebo přístroje v nemocnicích a dalších klíčových zařízeních. Zároveň ale platí, že riziko pro civilisty je při útoku takovouto zbraní mnohem nižší než při klasickém raketovém či dělostřeleckém útoku.

Zdroj: popularmechanics.com