Americké letadlo soudného dne odolné proti jaderným zbraním spatřeno při cvičné misi. Jaké má specifikace?

Krátce poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že uvede jaderné síly své země do stavu nejvyšší pohotovosti, vzlétlo 28. února ke krátké cvičné misi letadlo soudného dne amerického letectva, napsal server Live Science.

Letadlo soudného dne je upravený Boeing 747 pojmenovaný Boeing E-4B. Letadlo odstartovalo z americké letecké základny v Nebrasce, poté absolvovalo 4,5hodinový let směrem na Chicago a zpět a opět přistálo. Během tohoto krátkého letu letadlo údajně doprovázelo několik letounů včasné výstrahy, které se používají ke sledování balistických raket.

Letoun E-4B je součástí flotily takzvaných letounů noční hlídky, jež americká armáda udržuje od 70. let 20. století. Účelem letounu je sloužit jako mobilní velitelský štáb pro nejvyšší vojenský personál v případě jaderné války a obsahuje několik bezpečnostních prvků, které v komerčním letadle 747 pravděpodobně neuvidíte. Letadlo za 200 milionů dolarů (v přepočtu asi 4,8 miliardy Kč) je například vybaveno zastaralým analogovým zařízením namísto moderního digitálního vybavení, jenž umožňuje letadlu pokračovat v provozu i v případě, že je vystaveno elektromagnetickému pulzu z jaderného výbuchu.

Letadlo, které je téměř úplně bez oken, je také vybaveno speciální ochranou. Ta chrání cestující a posádku před tepelnými účinky jaderné války. Ve speciálním hrbolku na střeše letadla je umístěno více než 65 satelitních antén, které letounu umožňují komunikovat s loděmi, ponorkami, letadly a pevnými linkami kdekoli na světě. Mnoho dalších funkcí letadla zůstává utajeno.

Není jasné, zda pondělní mise byla přímou reakcí na Putinův rozkaz, aby byly ruské jaderné raketové síly od pondělí uvedeny do bojové služby. Putin jako podnět ke svému vojenskému rozkazu uvedl agresivní prohlášení představitelů NATO a západní ekonomické sankce proti Rusku.

Americká vláda v pondělí uvedla, že nedojde k žádné změně v americkém jaderném postoji, a prezident Joe Biden na tiskové konferenci zdůraznil, že Američané nemají důvod obávat se jaderné války s Ruskem.

Zdroj: livescience.com