Americké legendární špionážní letadlo, které si objednala CIA v Polsku. Věhlasný letoun U-2 vzlétl z polského letiště

Nadšenci do sledování letadel narazili na neobvyklou situaci v polském vzdušném prostoru. Systém Flightradar24 je upozornil, že se v Polsku objevil věhlasný Lockheed U-2.

Lockheed U-2 je americké výškové průzkumné letadlo. Jako špionážní nástroj se používá již desítky let a vhodným místem pro něj ve vzdušném prostoru je stratosférická hladina. Mezitím bylo sledováno nad Polskem, píše portál TechWP.

Letun Lockheed U-2 v Polsku
O přítomnosti letounu U-2 v polském prostoru se podařilo zjistit triviálním způsobem. Příslušné informace poskytla mimo jiné populární aplikace Flightradar24.

Objevil se v okolí města Powidz, kde působí 33. základna dopravního letectva. Jedná se o nejmodernější vojenské letiště v Polsku a právě zde se Lockheed U-2 mohl spolehnout na profesionální technickou podporu a vhodné podmínky pro vzlet a přistání.

Letoun Lockheed U-2
Ani návštěva hrozivého proudového letounu by neměla vzbuzovat obavy. Slavný Lockheed U-2 byl totiž vyroben na objednávku CIA a je legendou zpravodajských služeb z dob studené války. V Polsku se však U-2 neobjevil jako nepřátelský agent, ale jako spojenec. Kromě toho Američané využívají slavný U-2 také k vědeckým účelům. Tyto letouny využívá nejen CIA, ale také NASA.

Unikátní konstrukce letounu zahrnuje pevné zásobníky pro radarové a fotografické vybavení, které umožňují pozorování objektů až do vzdálenosti 480 km do stran od letounu. Díky tomu může proudové letadlo efektivně sbírat data z rozsáhlých a obtížně přístupných oblastí, včetně například pohraničních oblastí nebo oblastí strategického významu.

Není bez významu, že U-2 je vybaven jednokolejným zatahovacím podvozkem. Při vzletu se stabilizační vzpěry jeho křídel odhazují. Tento prvek má pozitivní vliv na manévrovatelnost letounu a zvyšuje jeho operační schopnosti.

V kombinaci s pokročilými senzorickými systémy je U-2 schopen mimořádně přesného sběru informací, zahrnujícího jak zobrazování, tak analýzu signálů. Díky těmto vlastnostem je nepostradatelný pro zpravodajské operace a monitorování situací v globálním měřítku.

Zdroj: TechWP