Americká města se potápějí, upozorňují vědci. Ohrožen je celý východní břeh USA

Fenomén potápění se stává stále zřetelnějším na východním pobřeží Spojených států amerických. Velká města, jako je New York, Long Island, Baltimore, Virginia Beach a Norfolk, se každým rokem propadají o několik milimetrů pod hladinu. Tento jev, zdůrazněný vědci z Virginského polytechnického institutu a státní univerzity, přináší zvýšená rizika v souvislosti se stoupající hladinou moří.

Výzkumný tým vedený Leonardem Ohenhenem, hlavním autorem studie publikované v časopise PNAS Nexus, poukazuje na to, že velká část východního pobřeží USA je v ohrožení kvůli pokračujícímu snižování terénu. Toto snižování se týká především hustě osídlených městských center, která dlouhodobě zanedbávala nezbytné sanační práce. Hlavními příčinami jsou podzemní voda a tíha rozsáhlé infrastruktury, píše Independent.

Vertikální pohyb půdy na východním pobřeží USA (vlevo); hlavní, vedlejší a mezistátní silnice v Hampton Roads, VA (vpravo nahoře) a letiště JFK (vpravo dole). Všimněte si, že žlutooranžové a červené oblasti na těchto mapách označují propadání.

Profesor Manoochehr Shirzaei, který se na výzkumu také podílel, upozorňuje, že rychlost poklesu půdy o 2 mm ročně ovlivňuje oblasti s více než 2 miliony obyvatel, což zahrnuje přibližně 800 000 nemovitostí na východním pobřeží. „Je důležité si uvědomit, že ustupování půdy není abstraktní hrozba. Má konkrétní dopady na nás všechny,“ zdůrazňuje Shirzaei.

Tento jev představuje hrozbu pro celý východní břeh USA nejen pro obyvatele, ale i pro infrastrukturu, jako jsou silnice, železnice, letiště, budovy a různé potrubní systémy. Globální oteplování a s tím související zvyšování hladiny moří tuto hrozbu ještě prohlubují.

Kolaps půdy zasahuje 12 měst s metropolitním statutem, včetně Bostonu, Providence, New Havenu, Savannah, New Yorku, Atlantic City, Baltimoru, Norfolku, Wilmingtonu, Charlestonu, Jacksonville a Miami. Tento alarmující trend vyžaduje okamžitou pozornost a akci, jak ze strany vlád, tak i místních komunit, aby se předešlo vážným následkům pro obyvatele a infrastrukturu těchto oblastí.

Zdroj: Independent