Alarmující zpráva. Grónský ledový příkrov ztratí za 20 let tolik vody, že by to stačilo na zatopení USA

Zpráva uvádí, že změna klimatu je obzvláště alarmující v Arktidě, která se podle vědců otepluje 3-4krát rychleji, než je celosvětový průměr, napsal server NDTV.

Podle údajů, které tento týden zveřejnili dánští vědci, obrovský grónský ledový příkrov za posledních 20 let ztratil tolik ledu, že by se celé Spojené státy ponořily do půl metru vody. Podle NASA se klima v Arktidě otepluje rychleji než kdekoli jinde na planetě a tání grónského ledu je nyní hlavním faktorem zvyšování hladiny zemských oceánů.

Od zahájení měření v roce 2002 ztratil grónský ledový příkrov přibližně 4 700 miliard tun ledu. To představuje 4 700 kilometrů krychlových roztáté vody a je to dost na to, aby pokryla celé Spojené státy o půl metru a přispěla ke zvýšení hladiny moří o 1,2 centimetru. Zjištění vycházejí ze satelitních snímků americko-německého programu GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment), které ukázaly, že tání ledu je nejsilnější u pobřeží arktického území, na okraji ledového příkrovu.

V těchto okrajových zónách nezávislá pozorování rovněž naznačují, že led se ztenčuje, že fronty ledovců ve fjordech a na pevnině ustupují a že dochází k většímu tání z povrchu ledu. Klimatické změny jsou alarmující zejména v Arktidě, která se podle vědců otepluje třikrát až čtyřikrát rychleji, než je celosvětový průměr.

Podle studie, kterou koncem ledna zveřejnila NASA, lze zrychlené tání u grónských břehů vysvětlit oteplováním Severního ledového oceánu. Tento jev způsobuje tání grónských ledovců přinejmenším ve stejné míře, v jaké je rozpouští teplý vzduch shora.

Arktický mořský ledový příkrov, přestože jeho tání nemá vliv na hladinu moří, se také výrazně zmenšil a každých 10 let ztrácí téměř 13 % své průměrné plochy.

Zdroj: ndtv.com