Adolf Hitler. Vůdce se zlatou zbraní. O jakou zbraň šlo a jaký je její osud?

Tuto pistoli ráže 7,65 mm se zlatým nátěrem a se sportovními květinovými rytinami a Hitlerovými iniciálami na rukojeti ze slonoviny daroval vůdci k 50. narozeninám 20. dubna 1939 Carl Walther a jeho rodina. Byl to jeden ze stovek ozdobných darů, které německý diktátor toho dne obdržel, píše web Sofrep.

Poslední dny Třetí říše

Příběh pistole pokračuje o šest let později v Mnichově, kdy poručík americké armády Ira Palm plnil s malou skupinou mužů úkol zajmout nebo zabít německého vůdce.

Palm, příslušník roty B 179. pěšího pluku 45. pěší divize, se se svými muži probojoval přes Francii až do srdce Německa, kde mu pomáhala malá skupina německých vojáků, kteří se bouřili proti nacistům. Palm vtrhl do Hitlerova bytu a našel ho prázdný. Psalo se 29. dubna 1945. Vůdce se nacházel ve svém bunkru mnoho kilometrů severněji v Berlíně, jen několik hodin před sebevraždou. Při tomto činu byla použita obyčejnější zbraň, a nikoli zlatá pistole.

Poručík Palm se dostal do Hitlerovy kanceláře, kde v horní zásuvce stolu našel pozlacenou pistoli. Vložil si ji do kapsy saka a spolu se svými muži opustil opuštěný byt.

Příjezd do Ameriky

O několik hodin později byl Palm v přestřelce zraněn a v září 1945 už byl se svou odměnou na cestě domů k Palmově manželce do Salisbury v Severní Karolíně. Z důvodu ztraceného pro historii předal zlatou střelnou zbraň reverendu Charlesi Woodbridgeovi v Savannah ve státě Georgia. Woodbridge byl Palmův blízký přítel. Oba byli jako bratři.

Woodbridge zbraň rád předváděl přátelům a členům své kongregace. Nakonec ji však neměl příliš dlouho. Byla ukradena při vloupání do Woodbridgeova domu v roce 1947.

Kuriozita byla nezvěstná až do poloviny padesátých let, kdy ji policejní detektiv z Wichity v Kansasu uviděl na prodej na výstavě zbraní a mohl ji odnést do místní kriminalistické laboratoře, aby ji vyfotografoval. Naneštěstí pro něj neměl detektiv dost peněz, aby za pistoli zaplatil požadovanou cenu, a tak byla vrácena majiteli.

Obálka časopisu Argosy

Přesuneme se do roku 1966, kdy se na obálce březnového čísla pánského časopisu Argosy objevila barevná fotografie pistole. V článku o zbrani se uvádělo, že ji nabízí k prodeji obchodník se zbraněmi v Clevelandu.

Snad v důsledku publicity, kterou článek v časopise vyvolal, byla pistole prodána. Koupil ji jistý pan Andrew Wright. Pan Wright byl kanadský sběratel zbraní a nacistických památek ze Swift Current v Saskatchewanu. Na své farmě vybudoval muzeum, v němž vystavoval svou rozsáhlou sbírku nacistických artefaktů. Zlatá zbraň měla být hlavní hvězdou výstavy.

Jak se ukázalo, davy lidí, které si Wright představoval, se nikdy nedostavily a on tento kus v roce 1987 prodal v aukci za v přepočtu 2,5 milionu korun. V té době to byla nejvyšší částka, jaká kdy byla za vojenské památky zaplacena. Kupec, který si možná vzal ponaučení od reverenda Woodbridge, se rozhodl zůstat v anonymitě.

Když to anonymního kupce přestalo bavit, prodal ji za nezveřejněnou částku Warrenu Andersonovi, stavebnímu magnátovi v Austrálii. Anderson ji později prodal obchodníkovi se střelnými zbraněmi v Georgii.

Prodejce v Georgii prodal pistoli anonymnímu kupci na západním pobřeží USA a předpokládá se, že právě tam se zbraň dnes nachází.

Zdroj: sofrep.com