60tunový pancéřovaný kolos se topí v bahně. Britský tank Challenger 2 má problém na ukrajinské frontě, ukazují záběry

Britské tanky Challenger 2 se na Ukrajině potýkají s velkým problémem, informuje bulharský vojenský web BulgarianMilitary. Stroje, které si obránci armády pochvalují, se prý často zakopávají v obtížném terénu – bahno je pro ně obtížně překonatelnou překážkou.

Největším problémem Challengeru 2 na Ukrajině je zapadnutí do bahna. Stroje, které si obránci obecně pochvalují, si s extrémně obtížným terénem na Ukrajině neporadí. Měkká a hluboká půda překážkou probíhajícího konfliktu.

Na záběrech, které byly zveřejněny v médiích, je vidět, jak se britský tank doslova topí v hluboké louži. Hladina vody začíná stoupat a nebezpečně se blíží k horní části podvozku tanku. Pro posádku se vytažení stroje z takové situace „může stát obrovskou výzvou“.

„Nasákavost“ britských tanků ukrajinskou půdou je důsledkem vysokého obsahu humusu v půdě, který dosahuje až 15 %. To způsobuje, že půda vystavená dešťovým srážkám zadržuje velké množství vody, v důsledku čehož se terén mění v plochu, která znehybňuje tanky, které se do ní následně „propadají“. Nepomáhají ani široké pásy, které jsou určeny mimo jiné k překonávání písčitého terénu.

Challengery 2 na Ukrajině
Připomeňme, že k dotyčným britským tankům se nedávno vyjádřil velitel ukrajinské výsadkové a útočné brigády. Tento vojenský důstojník prohlásil, že se jedná o „jediný tank svého druhu“. Kromě toho zdůraznil „velmi vysoký komfort při používání, vynikající optiku, stabilizaci, pohodlné ovládání a vysokou úroveň ochrany posádky“. Ve skutečnosti to nebyly první pozitivní názory na britský tank, které Ukrajinci sdíleli.

Challenger 2 je vybaven vícevrstvým pancířem Chobham/Dorchester, jehož účinnost byla ověřena operacemi během druhé války v Zálivu. Kromě toho je britský stroj vybaven systémem NBC – tedy systémem jaderné, biologické a chemické ochrany,

V souvislosti s výzbrojí Challengeru 2 stojí za zmínku kanon L30A1 ráže 120 mm, který má oproti hladkým hlavním používaným v zemích NATO závit. Kromě toho se k útoku na lehce obrněné cíle a pěchotu používají dva kulomety ráže 7,62 mm.

Britská konstrukce váží více než 60 tun – to je dáno především rozsáhlým pancéřováním tanku. Challenger 2 měří na délku více než 11,5 metrů a je poháněn pohonnou jednotkou o výkonu 1 200 koní, která vozidlo urychluje na rychlost přibližně 55 km/h. Díky slabšímu motoru ve srovnání s ostatními západními tanky je Challenger 2 o něco méně obratný a celkově pomalejší než konkurence. Ukrajinci však zdůrazňují, že tyto nevýhody tank kompenzuje jinými přednostmi.

Zdroj: BulgarianMilitary, Wikipedia