5 osvědčených metod, jak se jednou provždy zbavit štěnic
Štěnice – malí, nenápadní, ale o to zákeřnější tvorové, kteří se plíží v temnotě noci a útočí na nic netušící spáče. Tito malí „upíři“ sají naši krev a zanechávají za sebou svědivé, rudé fleky na kůži. Ale to není vše! Štěnice jsou mistři skrývání a dokáží se ukrýt v těch nejmenších škvírách a skulinách našich domovů.
Tito malí „upíři“ se živí naší krví a jejich kousance jsou nejen nepříjemné, ale mohou způsobit i vážné zdravotní problémy. Alergie, infekce, dokonce i psychické potíže jako úzkost a deprese – to vše může být důsledkem zaplevelení domácnosti štěnicemi.
Mnoho lidí se v zoufalství snaží zbavit štěnic pomocí silných chemických insekticidů. Ale pozor! Tyto látky mohou být toxické nejen pro štěnice, ale i pro nás a naše domácí mazlíčky. Navíc, štěnice si časem mohou vybudovat rezistenci vůči pesticidům a problém se tak může ještě zhoršit.
Co je to štěnice?
Štěnice domácí (Cimex lectularius) jsou malí, bezkřídlí brouci, kteří se živí lidskou a zvířecí krví. Jejich tělo je oválné, rezavě hnědé barvy a v dospělosti měří pouhých 5-7 mm. Štěnice jsou mistrové v umění skrývání – přes den se ukrývají v tmavých skulinách postelí, nábytku, za lištami nebo v záhybech matrací.
Jakmile se však setmí a jejich oběti usnou, štěnice vylézají ze svých úkrytů a vydávají se na lov. Pohybují se překvapivě rychle a obratně, dokáží vylézt i po stropě nebo stěnách. Své hostitele si hledají podle tepla a oxidu uhličitého, který vydechujeme. Kousnutí štěnice je bezbolestné, protože v jejich slinách je obsažena anestetická a protisrážlivá látka. Sají krev zhruba 5-10 minut a pak se plné vracejí zpět do úkrytu strávit potravu.
Štěnice jsou schopné přežít i více než rok bez potravy! Samičky kladou za život 200-500 vajíček, ze kterých se už za 10 dní líhnou nymfy. Ty hned začínají sát krev a postupně se svlékají, než dospějí. Celý vývojový cyklus trvá asi 2 měsíce. V příznivých podmínkách se štěnice extrémně rychle množí a z několika jedinců je zakrátko obrovská populace.
Jak poznat, že máte doma štěnice?
Myslíte si, že ve vaší ložnici řádí nenasytné štěnice? Zde je několik varovných příznaků, podle kterých to poznáte:
- Na kůži máte svědivé zarudlé pupínky, často v řadách nebo shlucích. Typicky se objevují ráno po probuzení. Pozor, štěnice si pro kousání vybírají všechna místa na těle!
- Na prostěradle nebo povlečení nacházíte drobné rezavé nebo začernalé tečky. To jsou stopy krve a trusu, který štěnice zanechávají.
- V posteli nebo okolním nábytku jsou patrné tmavé fleky velikosti špendlíkové hlavičky. Jde o zbytky svlečených kůží a výkaly štěnic.
- V místnosti je cítit nasládlý, zatuchlý zápach, který štěnice produkují ze žláz.
- Při důkladné prohlídce matrace, čela postele a nábytku kolem nacházíte živé štěnice různých vývojových stádií nebo vajíčka a svlečky.
Ze štěnic můžeme mít i zdravotní problémy
Štěnice nepřenášejí žádné známé choroby, přesto představují vážný zdravotní problém. Jejich kousnutí je svědivé a může vést až k bolestivým kožním infekcím a vyrážkám, pokud je člověk na sliny štěnic alergický. U citlivějších lidí se objevují i otoky, horečky a dušnost. Děti a starší osoby jsou náchylnější k závažnějším reakcím.
Mnohem horší než fyzické následky je však psychický stres, který přítomnost štěnic způsobuje. Představa, že vám v posteli každou noc sají krev desítky odporných parazitů, je nesmírně zneklidňující. Postižení trpí nespavostí, úzkostmi, paranoiou. Mají pocit, že štěnice lezou všude po nich.
Lidé napadení štěnicemi se také často potýkají se studem a společenskou izolací. Štěnice jsou stále tabuizovaným tématem a panuje kolem nich řada mýtů. Postižení mají strach se komukoli svěřit, aby nebyli označeni za špinavé a nedbalé. Bojí se pozvat si domů návštěvu nebo jít do hotelu, aby štěnice někomu nezavlekli.
Jak se štěnice zbavit?
Esenciální oleje jsou účinnou zbraní v boji proti štěnicím. Levandulový olej je známý svými repelentními účinky. Jeho pronikavá vůně odpuzuje hmyz a navíc uklidňuje a pomáhá lépe spát. Stačí pár kapek na polštář nebo prostěradlo a štěnice se budou držet dál.
Čajovníkový olej je další přírodní repelent s antibakteriálními vlastnostmi. Jeho svěží, lehce kafrová vůně štěnice spolehlivě odežene. Naneste pár kapek na lůžkoviny, nábytek a koberce. Bonus – čajovníkový olej také skvěle dezinfikuje a léčí štěničí kousance.
Neemový olej, získávaný ze semen stromu Azadirachta indica, je v Indii odedávna používán jako přírodní pesticid. Obsahuje látku azadirachtin, která narušuje vývoj a rozmnožování hmyzu. Pár kapek neemového oleje ve vodě nastříkejte do míst, kde se štěnice schovávají. Účinek se dostaví do pár hodin.
Jedlá soda v kombinaci s křemelinou
Drahé chemické postřiky a insekticidy nejsou jediným řešením, jak vyhnat štěnice. Účinné zbraně proti nim najdete i ve své kuchyni. Vyzkoušejte křemelinu a jedlou sodu – dva jednoduché, levné a přitom velmi efektivní domácí prostředky.
Křemelina je jemný bílý prášek z rozdrcených křemičitých schránek mořských řas. Má vysoce absorpční schopnosti a pro hmyz je smrtelná. Mikroskopické ostré hrany křemeliny poškozují jejich vnější kostru a vysušují je. Štěnice, které přijdou do kontaktu s křemelinou, do pár hodin hynou vysušením. Práškovou křemelinu nasypte všude, kde se štěnice schovávají – do škvír v nábytku, pod matrace, kolem lišt. Nechte působit alespoň týden a pak vysajte. Křemelina je zcela bezpečná pro lidi i zvířata.
Soda bikarbona, jinak řečeno jedlá soda, je další mocnou přírodní zbraní proti štěnicím. Stejně jako křemelina narušuje jejich vnější kostru a vysušuje je. Navíc neutralizuje nepříjemný zápach, který štěnice přitahuje. Jedlou sodu nasypte na koberce, čalounění a do všech rohů a škvír. Nechte několik dní působit a pak důkladně vysajte. Postup opakujte každý týden, dokud se štěnic zcela nezbavíte.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]