2K25 Krasnopol – ruská munice naváděná laserem umí zasáhnout jedoucí cíl na vzdálenost 20km. Mají ji i Ukrajinci

Částo se mluví o tom, že rusové mají na frontě jen tzv. hloupou munici do obstarožních děl. Není to ale tak úplně pravda, na frontě používají například i laserem naváděnou munici 2K25 Krasnopol, která funguje jako řízená střela. Přestože systém byl vyvinut ještě v dobách Sovětského svazu, patří k tomu nejlepšímu, co má ruské dělostřelectvo momentálně k dispozici, píše server Federace amerických vědců (FAS).

Komplex 2K25 Krasnopol se skládá ze střely OF-39 Krasnopol, laserového zaměřovače cílů (LTD) 1D22, 1D20 nebo 1D15 a systém synchronizace střel 1A35 (velitelské zařízení 1A35K a pozorovací stanoviště 1A35I). Střely je možné vystřelovat z kanónů ráže 152/155 mm. Jsou odpalovány ze samohybných houfnic 2S3 Akatsiya a 2S19 Msta-S, a jsou určeny k zasahování malých pozemních cílů, jako jsou tanky, jiné zbraně pro přímou palbu, opěrné body nebo jiné významné bodové cíle viditelné pozorovatelem.

Palba probíhá tak, že obsluha LTD namíří laser na cíl a pro zasažení cíle vypálí jednu až dvě střely. Signál potvrzující vystřelení střely je přenášen z palebného zařízení (prostřednictvím komunikačního spojení ze zařízení 1A35K do zařízení 1A35I) na velitelské pozorovací stanoviště baterie (COP). Operátor LTD pokračuje v osvětlování cíle laserovým paprskem během terminální fáze letu Krasnopolu.

Gyroskopická naváděcí hlavice Krasnopolu se zaměří na cílový paprsek a aerodynamické řídicí plochy umístěné na těle střely navedou střelu na cíl. Jakmile je cíl zničen, může se operátor LTD přesunout na jiný cíl a pokračovat v zasahování buď předem naplánovaných cílů, nebo cílů příležitostných. Krasnopol je schopen zasahovat cíle pohybující se rychlostí až 36 km/h.

Systém lze považovat za velmi účinnou součást ruského dělostřelectva.  Ukrajina vyvinula velmi podobný systém, který se nazývá Kvitnik. Ten byl veřejně prezentován už v roce 2001. Kromě toho se Ukrajincům podařilo na frontě ukořistit velké množství munice Krasnopol. Při odminovacích pracích objevili opuštěné nákladní vozidlo plné těchto střel. Na internetu se objevilo video, kde se ukrajinští vojáci cvičí na používání této trofejní munice.

Zdroje: fas.com, mil.in.ua