10 podivných patentů společnosti Google. Kdo je proboha vymyslel?

Mikrofon v tetování, klávesnice na dlani a dokonce vycházkové hole. V roce 2012 šéf společnosti Google Eric Schmidt kritizoval systém patentování nápadů. Použil výraz „patentové války“, během nichž vynálezci ztrácejí neocenitelný čas a spoustu peněz dokazováním, že na svůj nápad přišli jako první, píše server Focus.

Případ je zajímavý, protože internetový gigant je jedním z nejčastějších žadatelů o patent v USA. Časopis MIT Technology Review v roce 2013 uvedl, že skupina vědců působících v rámci společnosti Google si denně nárokuje 10 patentů. Autoři měli podezření, že společnost chtěla tímto způsobem pomalu začít chránit své vlastnictví systému Android po vzoru společnosti Apple, která v roce 2007 představila iPhone.

Některé z patentů jsou známé a používané mnohými z nás, například mechanismus známého internetového vyhledávače. Další vynálezy se stále vyvíjejí a testují v laboratořích, například automatické automobily, které nepotřebují řidiče.

Kreslené statusy na sociálních sítích

Popis nálady pomocí kreslených obrázků. Velmi podobnou službu nějakou dobu nabízela společnost BitStrips. Společnost Google je stále držitelem patentu, ale vzhledem k popularitě služby Google+ je nepravděpodobné, že by jej brzy využila. Prozatím není k dispozici žádná oficiální aplikace Google.

Servery na moři poháněné vlnami

Při každém použití vyhledávače Google k vyhledávání obrázků nebo článků spotřebovává obrovský serverový systém obrovské množství elektřiny na napájení serverů, které data zpracovávají. Například v roce 2010 potřebovaly 2,26 megawatthodin, což je asi čtvrtina výkonu standardní jaderné elektrárny.

Není překvapením, že společnost hledá způsoby, jak snížit své účty za elektřinu. Jedním z takových projektů jsou serverovny na moři, kde se předpokládá, že elektřina potřebná k jejich provozu bude pocházet z generátorů poháněných mořským přílivem a odlivem. V říjnu 2013 média informovala o záhadné čtyřpatrové stavbě vypuštěné v Sanfranciském zálivu.

Projektor klávesnice v brýlích Google Glass

Google Glass měly být další revolucí, zařízením, který změní lidstvo. Nenabízela pouze možnost nahrávání fotografií nebo videí. Tvůrci oznámili, že s jeho pomocí bude možné diagnostikovat nemoci, používat navigaci, že půjde o novou revoluci v komunikaci.

To se nestalo, protože bizarně vypadající zařízení bylo v USA rychle zakázáno na veřejných místech: v kinech a restauracích. Současně s uvedením na trh se mezi uživateli a potenciálními kupci objevily pochybnosti o ochraně soukromí osob.

Jedním z překvapivých patentů společnosti Google je projektor připojený k brýlím, který zobrazuje klávesnici pro psaní na dlani uživatele.

Mikrofon v tetování na krku

Ano, společnost Google si nechala patentovat malý mikrofon, který by mohl být součástí tetování na krku, de facto připojený k našemu krku. Mikrofon bude bezdrátově připojen k našemu smartphonu, a jako by to nestačil, tak při použití bude barevně blikat.

Vycházkové hole se zabudovanými kamerami

To pravé pro seniory na cestách. Záměrem bylo spolupracovat s Mapami Google a systémem sdílení fotografií 360, aby mohli chodci sdílet své trasy s ostatními.

Reklamy citlivé na teplotu, zvuk a světlo

Google je internetový gigant, pokud jde o reklamní média. Manažeři společnosti však rozhodně nechtějí zůstat jen v internetovém odvětví. Proto Google v roce 2008 požádal o patent na reklamu, jejíž obsah se bude měnit podle povětrnostních podmínek v okolí. Pokud je například teplo, zobrazí se uživatelům reklamy na klimatizaci nebo osvěžující nápoje.

Software pro rozdělení účtů za placení

Chodíte spolu do hospody a pak máte problém s rozdělením účtů? Často se to dělá tak, že jedna osoba platí a ostatní splácejí. Co když jeden člen skupiny „zapomene“ zaplatit? Odpovědí na tento problém má být softwarový patent, který si v roce 2013 zaregistrovala společnost Google a to je převod příslušných finančních prostředků na účet restaurace, započítání dotyčného zákazníka a mimochodem i vymáhání dluhů od někoho, za koho platíme. Všichni u stolu by samozřejmě museli mít nainstalovanou stejnou aplikaci.

Platba na první pohled

Využití systémů rozpoznávání obličeje a pohybu očí k účtování reklam. To znamená, že se platí za každý pohled na reklamu. Toto řešení si společnost Google nechala patentovat v roce 2013. Počet zobrazení reklamy na stránce obvykle neodráží, kolik lidí jí skutečně věnovalo pozornost a tento systém může být údajně spolehlivější.

Virtuální asistentka, která naším jménem publikuje na sociálních sítích

Znáte to přísloví: „Nemůžu pracovat, protože mám tolik práce na Facebooku“? Tento software vám s tím pomůže. Virtuální asistent se za nás pochlubí fotkami z dovolené, popřeje nám k narozeninám, na které jsme právě zapomněli, navrhne osobní odpovědi na zprávy. Patent s názvem „Automatizované generování návrhů pro personalizované odpovědi v sociálních sítích“ byl podán v roce 2013.

Gesto srdce

Toto populární gesto (prováděné oběma rukama nebo samostatně) zpopularizovala v USA zpěvačka Taylor Swift. To však nebránilo společnosti Google, aby si v roce 2011 pod názvem „Gesta rukou označující význam něčeho“ podala žádost o jeho uznání.

Proč? Myšlenka byla použít jej pro Google Glass. Uživatel by po provedení gesta směrem k objektu dal zařízení pokyn, aby jej vyfotil a později sdílel na sociálních sítích.

Zdroj: focus.pl