Pentagon se vzdává Houfnice XM1299 ERCA. Působivý dostřel nestačí, rychle se opotřebovává

Pentagon ustupuje od financování programu vývoje houfnice XM1299, píše portál Defensenews. To znamená opustit ambiciózní plán rozvoje dělostřelectva dlouhého doletu.

Houfnice XM1299 ERCA (Extended Range Cannon Artillery) je experimentální zbraň určená k výraznému zvýšení dostřelu dělostřelectva. Dostřel moderních 155mm houfnic je, v závislosti na délce hlavně, asi 30-40 km, přičemž Američany testované zařízení mělo být schopné ničit cíle nacházející se až 70 km daleko.

Houfnice vyvinutá ve spolupráci s BAE Systems se vyznačovala výjimečně dlouhou hlavní 58 ráží. To je výrazně delší než u většiny moderních houfnic – AHS Krab nebo PzH 2000 mají hlavně 52 ráží a starší dělostřelecké systémy, jako dřívější verze houfnice M109 mají 39 ráží.

V případě XM1299 se delší délka hlavně v kombinaci s větší náplní pohonné hmoty promítá do působivého zvýšení dostřelu. Navíc, když byly použity inovativní, rovněž experimentální, střely s přídavným pohonem, dostřel se zvýšil ze 70 na 100 km.

Přes působivý dostřel to ale nestačí. Rezignace Američanů na vývoj této zbraně je důsledkem zrychleného opotřebení (Pentagon nespecifikuje, zda jde o opotřebení hlavně nebo závěru), a také hledání úspor.

V důsledku toho americká armáda stále provozuje houfnice M109 Paladin, vyráběné od 60. let 20. století. Přestože jsou modernizovány (aktuální varianta je M109A7 ), Pentagon si již léta uvědomuje potřebu pořízení nového dělostřeleckého systému odolného vůči budoucnosti.

Zdroj: Defensenews