Pracovní brýle: Jak si elegantně a rychle poradit s jejich výběrem?

Abyste zabránili mechanickému poškození či například oslnění, je v řadě zaměstnání vyžadováno nošení ochranných pracovních brýlí. Ovšem na jejich nošení byste měli myslet i tehdy, kdy se zavřete v dílně a vrhnete se do tvoření.

Specifikujte rizika, která vám při práci hrozí

Správný výběr pracovních brýlí by měl probíhat tak, že se nejprve zaměříte na to, jaké riziko vám při práci vlastně hrozí. Mohl by se vám do oka dostat prach, nebezpečná chemická látka nebo třeba písek a další odletující části? Nebo snad pracujete s určitým typem záření či oslněním, před kterým si musíte ochránit zrak? Jakmile pojmenujete a specifikujete, jakému nebezpečí jsou vaši oči vystaveny, je snadné vybrat určitý typ brýlí.

Ochranné brýle nemají být zátěží, ale usnadněním

Řada lidí vnímá ochranné pomůcky jako nutné zlo a zbytečnou zátěž. Je tomu ale zcela naopak. Pracovní brýle jsou vyráběny s ohledem na to, aby jejich nošení bylo příjemné. Proto jsou vyráběny z lehkých, ale zároveň vysoce odolných materiálů. Některé modely jsou dokonce opatřeny speciální vrstvou proti poškrábání.

Na co si dát při výběru pracovních brýlí pozor

Při výběru brýlí nezapomeňte ani na dvě důležité věci. Tou první jsou vaše oční vady. Trpíte dalekozrakostí, krátkozrakostí, astigmatismem či jinou oční vadou? Pokud ano, jsou pro vás vhodné brýle opatřené dioptrickými čočkami. 

Druhou věcí je to, zda pracujete v interiéru či exteriéru. I na tom totiž záleží. Například brýle na svařování mají speciální tmavé zorníky, které chrání před infračerveným i UV zářením. Pro většinu ostatních činnosti v interiéru je ale vhodné sáhnout po pracovních brýlích s čirými zorníky.

Poraďte si s výběrem těch správných ochranných pracovních brýlí snadno a rychle a chraňte své oči před poraněním.