Jak vybrat pračku a sušičku s nízkou energetickou spotřebou?

Obzvláště v dnešní době, kdy nejsou energie zrovna nejlevnější, je důležité vybírat spotřebiče, které jsou výkonné, spolehlivé, ale zároveň ekonomické. Dnes jsme si pro vás připravili průvodce, který vám pomůže vybrat nového pomocníka s nízkou energetickou spotřebou. Tím pomůžete nejen vaší peněžence, ale také naší planetě.

Energetická třída na štítku

Každá pračka a sušička musí být vybavena energetickým štítkem, který označuje jejich účinnost. Zaměřte se tedy na ty s nejvyšším hodnocením A, což znamená nejnižší energetickou spotřebu. Nenechte se zmást, ještě nedávno bylo jako nejlepší označováno A+++, ale to bylo nově nahrazeno škálou A-G bez dalších symbolů.

Porovnejte spotřebu energie a vody

Při výběru je také důležité zvážit celkovou spotřebu energie a vody během praní a sušení. Moderní spotřebiče často poskytují nejrůznější programy, které mohou šetřit energii a vodu a nijak se nedotknout kvality provedení.

Velikost a kapacita

Dále je potřeba si uvědomit, jak velký spotřebič potřebujete vzhledem k množství prádla. Menší modely mají tendenci spotřebovávat méně energie.

Invertorový motor

Pokud nevíte, o co se jedná, nezoufejte. Jedná se o poměrně nový druh motoru. Obvykle je energeticky úspornější a tišší než ty s tradiční, a proto stojí za to se podívat, zda ho zrovna váš vybraný spotřebič obsahuje.

Automatizace a senzory

U moderních přístrojů existují senzory na měření vlhkosti prádla nebo zatížení pračky. Mohou optimalizovat praní nebo sušení a šetřit tak energii.

Pravidelná údržba

Tento bod se hodí prakticky k jakémukoliv spotřebiči. Pračka a sušička to samozřejmě nemá jinak. Údržba je klíčem k udržení energetické účinnosti. Provádějte pravidelné čištění u věcí jako jsou filtry a hadice. Tím minimalizujete případné problémy, které by mohly zvyšovat energetickou spotřebu.

Kombinovaná možnost

Určitě jste již slyšeli o tom, že zrovna tyto dva spotřebiče se dají pořídit v kombinované verzi. Máte tak pračku a sušičku v jednom zařízení a ušetříte nejen za energie, ale také místo ve vaší domácnosti. Tomu se říká dvě mouchy jednou ranou.

Zohledněte celkové náklady

Při výběru nezapomeňte zohlednit náklady na provoz, které zahrnují nejen pořizovací cenu, ale také dlouhodobé náklady na energii a vodu. Ve výsledku by se vám tak nemuselo vyplatit koupit levnější model. Vždy je potřeba si spočítat věci z hlediska delšího období.

S těmito tipy už byste měli být schopni pořídit takové spotřebiče, které nezruinují váš rozpočet. Nicméně nezapomínejte před nákupem přečíst recenze na internetu nebo se poraďte přímo s prodejcem. I to vám může ušetřit případné starosti do budoucna.