Jak mít levnější software?

Společně s novým počítačem je obvykle nezbytné koupit si i systém. Ten má v naprosté většině případů formu Windows. Problém je, že tento systém je velmi drahý. Běžně stojí několik tisíc. Dá se ovšem použít i alternativa zdarma, případně koupit Windows levněji.

Ubuntu nic nestojí

Bez adekvátního systému je i sebelepší počítač jen kusem velmi drahého kovu. Proto má dnes většina lidí na disku nainstalovány Microsoft Windows 11, případně nižší verze. Hodně lidí se však chce tomuto systému vyhnout, jelikož je finančně náročný.

Existují i jiné možnosti. Jednou z nich je třeba Ubuntu. To ale není pro každého. Jedná se o volně šiřitelný software, který si každý zájemce může nainstalovat v podstatě totožným způsobem jako Windows.

Tento systém má však docela dost mušek, a hlavně počítačoví začátečníci se nebudou chtít těmito chybami příliš zabývat.

Největší potíž související s Ubuntu je v kompatibilitě s jinými druhy softwaru. Ta je často neexistující, a proto se musí používat rozličné emulátory. S nimi ovšem také nejedou všechny programy úplně bez potíží.

A samostatnou kapitolou jsou pak hry. Ani ty si často majitel Ubuntu nespustí. I proto hráči používají raději produkty od Microsoftu.

Levnější cesta

Za Windows ovšem není potřeba dávat běžnou částku. Pořídit se dá i o mnoho desítek procent levněji. Chce to však najít e-shop, který nabízí software v rámci tzv. druhotné licence. V podstatě jde o programy, jež byly využívány korporacemi a následně přeprodány dál. Díky tomu jsou o dost levnější, než je standard.

Běžně se takto prodávají kupříkladu i antivirové programy. Kdo má zálusk na kvalitní kancelářský software, může si koupit třeba i Office 2021. Ani ten nepatří zrovna mezi nejlevnější programy.

Po objednání nemusí čekat zákazník dlouho. Microsoft Office licence by měla dorazit velmi rychle, obvykle do několika minut.